Yurt dışından Ödül Almış 10 Yerli Film

Yurt dışından Ödül Almış 10 Yerli Film
0

Film kültürümüz daha çok komediye dayalı olsa da bu kriterin dışına çıkıp oldukça kaliteli projelere imza atan filmler de mevcut. Bunlardan bazıları ise yurtdışından ödül alarak evlerine dönmüşlerdir. Bizde bu listemizde yurtdışından ödülle dönen 10 yerli filmi ele aldık.

 

  • Ayla

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın üstlendiği Ayla filmi Cape Town Uluslararası Film Festivalinde ‘ En İyi Kurgu Yönetmeni’ ve Uluslararası Asya Film Festivalinde ise ‘İzleyici Oylarıyla En İyi Film’ ödülünü almıştır.

Filmin konusu; Film Kore savaşına giden Süleyman ve savaş sırasında yetim kalan küçük Koreli kızın arasındaki sevgi ele alınmıştır. Gerçek hayattan sinemaya uyarlanan film ülkemizde oldukça beğenildi.

 

  • Ana Yurdu

2016 yapımı olan ve yönetmenliğini Senem Tüzen’in üstlendiği film Uluslararası Tiflis Film Festivalinde ‘En İyi Film’, 9.Asya Pasifik Film Ödüllerinde ‘En İyi Senaryo’, 31. Varşova Film Festivalinde ‘En İyi Asya Film ve Fıpresci’ ödüllerini almıştır.

Filmin Konusuna gelecek olursak; Yazar Nesrin yazdığı romanını bitirmek üzere köydeki evine gider. Kendisini ziyarete gelen annesi kötü biçimde hastalanır ve öyküler başlar.

 

  • Albüm

2016 yılında vizyona giren Albüm filminin yönetmen koltuğunda Mehmet Can Mertoğlu oturmaktadır. Film Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası ‘En Yenilikçi Yönetmen’ ve Saraybosna Film Festivalinde ise ‘En İyi Film’ ödülünü kazanmıştır.

Filmin konusu; 8 yıllık evli olan Cüneyt ve Bahar Antalya’da yaşamaktadırlar. Çocuk sahibi olamayan çift bu yolda herşeyi denemişlerdir ancak başaramamışlardır ve en sonunda bir çocuk evlat edinmek istemişlerdir. Ancak çift çocuğun üvey yerine öz çocukları sanmaları için bir sürü fotoğraf çekerek albüm oluştururlar.

 

  • Buğday

2017 yapımı olan Buğday filmini usta yönetmen Semih Kaplanoğlu üstlenmiştir. 2017 Tokyo Uluslararası Film Festivalinde ‘En İyi Film’  ödülü alan Buğday oldukça başarılı.

Filmin konusu ise gelecekte başlayan büyük kıtlık konu alınmıştır. Kıtlıktan etkilenmemek için zenginlere özel oluşturulan ve manyetik kalkanlar ile çevrili olan bir şehir diğer tarafta ise ölü topraklar denilen yerde yaşam mücadelesi veren göçmen halk bulunmaktadır.

 

  • Kış Uykusu

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan yapmıştır ve 64. Cannes Film Festivalinde ‘Altın Palmiye’ ödülü kazanmıştır.

Emekli olan ve sessiz bir hayat süren Aydın, eşi ve kardeşi arasındaki bağ konu olarak alınmıştır.

 

  • Sivas

2014 yılında tamamlanan filmin yönetmenliğini Kaan Müjdeci üstlenmiştir. 71. Venedik Film Festivalinde ‘Jüri Özel Ödülü’,8. Uluslararası Abu Dabi Film Festivalinde ‘En İyi Senaryo Ödülü’ ve 8. Uluslararası Abu Dabi Film Festivali ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ almıştır.

Filmin konusuna gelecek olursak; Film dövüş köpeği Sivas ve 11 yaşındaki Aslan’ın hikâyesi anlatılmaktadır.

 

  • Abluka

Abluka filminin yönetmenliğini Emin Alper yapmıştır. 2015 yılında tamamlanan film 9. Asya Pasifik Film Ödüllerinde ‘Jüri Özel’ ve 72. Venedik Film Festivalinde ise ‘Jüri Özel’ Ödülü almıştır.

Filmin konusu ise 20 yıl caza evinde kalan Kadir muhbirlik teklifine karşılık şartlı tahliyeyi kabul eder. Çöp toplayıcısı olarak çalışan Kadir çöplerde bomba malzemesi olup olmadığını kontrol eder.

 

  • Yeraltı

2012 yapımı olan Yer Altı filminin yönetmen koltuğuna Zeki Demirkubuz oturmuştur. Film 9. Uluslararası Dubai Film Festivalinde ‘En İyi Film’ ve 12. Osian’s Cinefan Film Festivalinde ise ‘En İyi Film’ Ödülünü almıştır.

Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar kitabından uyarlanan film kitapla benzer konuya sahiptir.

 

  • Tepenin Ardı

2012 yılında tamamlanan filmin yönetmenliğini Emin Alper yapmıştır. Film 7. Asya Pasifik Film Ödüllerinde ‘ En İyi Film ‘, 19. Palic Avrupa Film Festivalinde ‘ En İyi Film ‘, 18. Saraybosna Film Festivalinde ‘ Jüri Özel ‘, 47. Karlovi Vary Festivalinde ‘En İyi Asya Film ‘ ve son olarak 12. Osian’s Cinefan Film Festivalinde ise ‘ En İyi İlk Film ‘ ödülünü almıştır.

Filmin bir aile trajedisini anlatmakta ve erkek egemen kültürünü anlatmaktadır.

 

  • Bir Zamanlar Anadolu’da

Ülkemizde oldukça beğenilen film 2011 yılında vizyona girdi. Filmin yönetmeni ise Nuri Bilge Ceylan yaptı. Film 64. Cannes Film Festivali ‘ Jüri Özel ‘, 27. Uluslararası Haifa Film Festivalinde ‘ En İyi Film ‘,6. Asya Pasifik Film Ödüllerinde ise ‘ Jüri Özel ’ ödülünü almayı başardı.

Filmin konusuna gelecek olursak Anadolu’nun bozkırlarında görev yapan bir memurun anıları ele alınmıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir