Rüyaların Hakim Olduğu 10 Garip Film

Rüyaların Hakim Olduğu 10 Garip Film
0

Bazı filmler oldukça gariptir. Yani Fantastik türdeki filmlerden bahsetmiyorum gerçekten garip filmler söz konusu. Oldukça garip, kimi zaman korkunç, bazen de eğlenceli rüya filmleri ile karşınızdayız.

 

La Science Des Rêves – Rüya Bilmecesi

Stephane sürekli rüya gören ve rüyalarda yaşayan bu yüzdende gerçek hayatı içler acısı olan bir adamdır. Film b gencin bilinçaltında yani rüyalarında geçmektedir.

 

İnception – Başlangıç

Dom başarılı bir hırsızdır fakat onun hırsızlığı hiç kimsede olmayan bir yeteneğe sahiptir. Dom rüya gören insanların bilinçaltına sızarak rüyalarından değerli şeyleri çalmaktadır. Yine bir iş alır ve Saito’nun sırrını çalacaktır ancak tam bu esnada ölen karısı rüyaya dala ve iş başarısız olmaktadır

 

Slient Hill – Sessiz Tepe

2006 yapımı olan filmde bir çocuk gizemli bir hastalıkla mücadele etmektedir. Genç anne olan Rose kızının iyileşmesi için her yolu deneyecek ve kızının rüyalarında sık sık tekrarladığı Slient Hill kasabasına doğru yol alacaktır. Her ne kadar kocası buna karşı çıksa da Rose gitmekte kararlıdır.

 

Mulholland Dr. – Mulholland Çıkmazı

En büyük hayali Hollywood’ta oyuncu olmak olan Betty bunun için yola çıkmaktadır. Hollywood’a vardığında hayatında mükemmel bir seviyeye ulaşmış kadınla tanışır. Aralarındaki dostluk gitgide farklılaşır.

 

Hücre – The Cell

Bu film pek rüyalarda geçmiyor ancak gerek kostümler gerekse karakterler oldukça fantastik olduğu için listeye eklemek istedik. Jennifer oldukça farklı bir yolculuğa çıkacaktır. Vicent adlı seri katil son kurbanını öldüremez ve çocuk komaya girer. Bu sırada henüz deney aşamasına olan bir tedavi yöntemi uygulanacak ve çocuğun zihnine girilecektir.

 

Bi Mong – Rüya

Jin rüyasında onun yüzünden bir kaza olduğunu görür ve uyanır. Uyanır uyanmaz rüyasına gördüğü kaza yerine gider ve kaza gerçekleşir. Ancak kaza Jin yüzünden değil Ran yüzünden olmuştur. İkili tanıştığında aralarında bir bağ olduğunu da anlayacaktır. Jin’in rüyada gördüğü ve şeyleri Ran gerçek hayatta yapmaktadır.

 

A Nightmare on Elm Street – Elm Sokağı Kabusu

Nancy boşanmış anne babaya, son derece çirkef arkadaşlara, değişik bir erkek arkadaşa sahip bir kızdır ve onun en büyük korkusu ise Freddy Kruger’dir. Fredy kahverengi şapkası olan, kırmızı-yeşil kazaklı, bıçaklı parmaklı, yanık suratlı adamdır. Nancy’nin en yakın arkadaşı olan Tina bir gece vahşice öldürülür ve bu cinayetten erkek arkadaşı Rod sorumlu tutulmaktadır.

 

Waking Life – Hayata Uyanmak

Oldukça farklı tarzda işlenmiş animasyon tarzı ile dikkat çeken filmde varoluşun anlamı üzerine derinlemesine kafa yoran bir karakter ile beraber yolculuğa çıkıyoruz.  Filmde bolca bilinçaltı, felsefe ve rüyalar ile kafa yormanız gerekecek.

 

Vanilla Sky

David, oldukça zengin ve parasıyla her şeyi alabilecek bir yakışıklı ve karizmatik bir adamdır. Dışardan bakan biri David için hayatı mükemmel adam diye düşünür ancak o kadar da mükemmel değildir. David verilen partiye gelen Sofia’ya ilk görüşte aşık olur ikili tanıştıktan kısa süre sonra Sofia ortadan kaybolur.

 

Dreams – Düşler

Birbirinden farklı ve bağımsız 8 kısa filmden oluşan Düşler insanlara hayati dersler vermeyi hedeflemektedir. Oldukça farklı bir tarzda işlenmiş film sizleri ekrana kilitleyecek.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir