1. Ana Sayfa
  2. Eğlence

Hackerları Konu Alan 10 Film

Hackerları Konu Alan 10 Film
+ - 0

Gelişen teknoloji ile birlikte her şey gibi sinema alanı da etkilendi. Filmler artık daha kaliteli görüntüye sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda konuları da buna uygun şekilde ilerliyor. Bu listemizde Siber alemin kahramanları hackerlerı konu almış 10 filmi ele alacağız.

 

Ben Kimim?

2014 yapımı film için Fight Club’un sanal versiyonu diyebilirizi. Benjamin 25 yaşında asosyal bir kodlama ustasıdır. Bir ceza alır ve cezasını çekerken karizmatik sosyal mühendis Max ile tanışır ve ekibi ile beraber Clay adını verdikleri Hack grubunu oluştururlar. Grubun tek hedefi vardır oda Mr X’in dikkatini çekebilmek ancak işin içine girdikçe başlarının büyük belada olduğunu öğreneceklerdir.

 

Tron Efsanesi

Tam olarak hacker filmi olmasa da dolaylı yoldan bağlanmaktadır. Kevin adındaki kodlamacı 25 yıl boyunca çalıştığı Tron adındaki sanal platformu nihayet tamamlar. Kevin Tron’a ayırdığı zaman yüzünden oğlunu sürekli olarak ihmal etmekteydi. Kevin bu yüzden kendine bir ortak alarak oğluna zaman ayırmak istiyordu ancak ortağı Glu onu kandırdı ve Kevin’i Tron’a mahkum etti.

 

Hackers

1995 yapımı filmde yeni yeni yaygınlaşan bilgisayarın dönemini işlenmektedir. Filmde birbiri ile savaşan Hackerlar, aşk dolu diyaloglar göreceğiz.

 

Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi

Film bizi oldukça eskiye Ananom’in ilginç geçmişine ve Pole’nin 4chan web sitesinin açıldığı zamana götürmekte. Belgesel türünde olan filmde Tom Cruise’nin de yer almasıyla beraber Anonymus’un popülaritesi arttı ancak asıl başarıyı Arap Baharı ile yakaladılar. Hükümetin kestiği internet ağını yeniden aktif eden grup tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

 

Hacker

2015 yapımı bir başka film olan Hacker alanında uzman bir hackerın neler yapabileceğini gösteren filmdir diyebiliriz. Gelecek zamanda Amerika ve Çin artan siber suçları önleyebilmek adına işbirliği yapacaklardır.

 

Takedown

FBI uzun süredir peşlerinde oldukları Hacker Alex ve Kevin’ı yakalamaya çalışmakta sık sık operasyonlar yapmaktadırlar ancak bu ikili o kadar kolay yakalanacağa benzemiyor.

 

Matrix

Gündüz bir firmada güvenlik uzmanı olarak çalışan gece ise NEO lakabıyla internet korsanı olan kahramanımız bilgisayarında bir çağrı alır ve Matrix’i takip etmeye başlar. Bu takibin sonucunda hayatını sürdürdüğü dünyanın sanal olduğunu anlar.

 

Varoluş

1999 yapımı filmde Antenna şirketi en çok beğenilen oyunları piyasaya sunmaktadır. Şirket çalışanları yeni geliştirdikleri oyundan çok umutludurlar ve oyunu denemeye karar verirler. Oyunun yapımında da en çok faydalı olan hatta takımın beyni diyebileceğimiz isim Allegra’dır.

 

Kod Adı Kılıçbalığı

CIA hapisten yeni çıkmış bir hacker ile beraber çalışmaya karar verecektir ve çok büyük miktardaki parayı yok etme planı yapmaktadır. Filmde izleyiciye şu mesaj verilmektedir. Şifreyi bul her şeyi yap.

 

Şifreciler

1992 yapımı filmde Martin bilgisayar alanında uzman eski bir CIA ajanıdır. Onunla birlikte bir teknoloj, mühendisi, genç bir profesör, ses uzmanı kör bir adamdan oluşan ekibe sahiptir. Bu ekibin işi ise sistemlerin güvenliğini denemek için saldırılar yapmaktır.

 

Bu haberi değerlendir

Yorum Yap