Görme Engellileri Konu Almış 10 Film

Görme Engellileri Konu Almış 10 Film
0

Bol bol Yeşilçam filmi izleyenler bilir. Klasik replikler vardır “Aman Allah’ım kör oldum”, “Baba ışıkları kim söndürdü” gibi ama bu listemiz biraz farklı.

Hatta baya farklı diyebiliriz. Listemizde dünya sinemasından en güzel filmleri ele alarak görme engellileri konu olarak almış en güzel 10 filmi ele aldık.

 

Cennetin Rengi – Rang-e Khoda

1999 yapımı olan filmde Muhammed görme engelli bir çocuktur. Annesi ölen Muhammed kız kardeşi, babası ve ninesi ile beraber yaşamaktadır. Babası yeni bir evlilik yapmak istemektedir ancak oğlu yüzünden evliliğin olmayacağından dolayı endişelenmektedir ve bu yüzden ondan kurtulmaya çalışmaktadır.

 

Julia’nın Gözleri – Los Ojos de Julia

Julia bir hastalığa yakalanır ve bu hastalık ondan gözlerini alacaktır. Aynı hastalığa yakalanan kız kardeşi ise bodrumda göründüğü şekilde kendini asarak intihar etmiştir. Herkes bu fikirde olsa da Julia’nın başka teorileri vardır.

 

Hayallerin Ötesinde – İmagine

Lizbon’da görme engellilere eğitim veren Lan  işe başlarken bir grup engelliye ücretsiz eğitim verecektir. Kısa süre içinde engellilerin kalbini kazanan Lan’ın sıra dışı eğitimleri yöneticilerin gözünden kaçmayacaktır.

 

Karanlıkta Dans – Dancer in the Dark

Oğluyla beraber karavanda yaşam sürdüren Selma aslen Çekoslovakyalıdır.  Selam kaldıkları eve polis memuru Bill ve eşi Linda’ya kiralamıştır. Evlerine yerleşen Bill ve Linda kiracıdan çok onları sahiplenen aile gibi olmuştur.

 

Hikari – Radiance

Bir seslendirmen olarak çalışan Misaki babasız büyümüş ve babasını hiç tanımamıştır. Misaki oldukça yalnız bir hayat sürmektedir onun yanında sadece demans hastası olan annesi vardır. İçinde hep bir ukte bulunan Misaki babasının boşluğunu hep yanlış duygu ve kişilerde gidermeye çalışmaktadır.

Tanrının Kitabı – The Book Of Eli

Son derece etkileyici ve beklenmedik bir sonla biten film gelecek yüzyılda geçmektedir. Amerika artık çorak topraklardan ibarettir ve her yer çökmüş insanlık bir hayli geriye gitmiştir. Ne bir kanunun nede medeniyetin izi olmayan topraklarda bir adam çıkagelir.

Siyah – Black

Paul ve Caherine evlenmiş ve mutlu hayatlarına devam etmektedirler. Artık çocuk bekleyen ailenin mutluluğuna diyecek yoktur. Michelle adını koydukları kızları doğar ancak her şey bekledikleri gibi gitmez ve Michelle kör ve sağırdır. Aile kızı ne kadar uysal büyütmeye çalışsalar da çocuk büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. İlerleyen zamanda Michelle’nin Sara adlı kız kardeşi doğar. Baba Paul çocuğun doğumundan sonra Michelle’yi kliniğe göndermek ister.

Körlük – Blindness

2008 yapımı olan filmde nedeni anlaşılamayan ve salgın haline dönüşen bir virüs yayılır ve bu insanları kör etmektedir. Bundan etkilenmeyen tek kişi ise bir göz doktorunun eşidir.

Aşkın Gören Gözler İhtiyacı Yok

2017 yapımı olan yerli filmde Selim, 30 yaşında bir polistir. Eşinden boşanan Selim’in 3 yaşında olan bir kızı vardır ancak pek ilgilenmemektedir. Bir dava üzerinde çalışan Selim yakalandığı hastalık yüzünden kör olacağını öğrenmektedir. İlgilendiği cinayet davasında maktulün karısı da kördür ve usta bir piyano sanatçısıdır.

 

Kadın Kokusu – Scent of a Woman

1992 yapımı olan filmde Charlie beş parasız üniversite öğrencisidir ve para kazanmak için kör olan bir adama bakıcılık yapmaktadır. Bakacağı kişi olan Albay Frank oldukça farklı bir kişidir. Başrolde Al Pacino’yu göreceğimiz filmi oldukça beğeneceğinize eminiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir