Fakirliğin Ele Alındığı Sefalet Dolu 10 Film

Fakirliğin Ele Alındığı Sefalet Dolu 10 Film
0

Bu listemizde insanların en çok korktuğu şeylerden biri olan fakirlik üzerinde duran filmleri ele alacağız. Filmleri izlerken bir yandan üzülecek diğer yandan motive olacaksınız. İşte sefaletin hüküm sürdüğü 10 fakir film.

 

Savaştan Sonra – Mudbound

2017 yapımı olan filmde Laura kocası ile beraber Mississippi’de çiftlik evinde çocuklarını yetiştirmektedir. Aile geçinmeye çalışırken savaştan dönen iki adamda oraya yerleşir. Ancak her şey daha da zorlaşacaktır.

 

Oliver Twist

2005 yapımı olan filmde Oliver hem öksüz hem de yetimdir bu yüzden de yetimhanede kalan Oliver daha fazla yemek istediği için yetimhaneden atılacaktır. Bir ailenin yanına evlatlık verilen Oliver burada dayanamayıp kaçar ve Londra’ya gelir. Londra sokaklarında bir çetenin içine kalan Oliver iyi bir hırsız olsa da bu hayat ona göre değildir.

 

Tohum Yeşerince – Germinal

Lantier iş bulabilmek için Kuzey Fransa’da bulunan maden kasabasına gider. Burada neredeyse ölmemek için çalışan işçiler kervanına katılır ve madende kürek sallamaya başlar. Zaman giderken kötü şartlara dayanamayan Lantier işçileri örgütleyerek grev başlatır.

 

Umberto D.

Umberto Ferrai emekli olan bir memurdur. Hayatı boyunca ona arkadaşlık eden tek canlı ise köpeğidir ve Roma’da bir pansiyonda geçinmeye çalışmaktadır. Kirasını düzenli ödeyemeyen Umberto oldukça katı olan ev sahibi Bayan Antonia tarafından kovulmakla tehdit edilir.

 

Geçmişi Olmayan Adam – Mies Vailla Mennesisyytta

2002 yapımı olan Geçmişi Olmayan Adam, kendine yeni bir hayat kurmak için Helsinki’ye gelen adamın hikayesini anlatmaktadır. Yeni bir iş arayan adam çok fena şekilde dövülünce hafızasını kaybeder.

Bisiklet Hırsızları – Ladri di Biciclette

İkinci Dünya Savaşı sonrasını konu alan filmde oldukça fakir olan baba ve oğulun hikayesi ele alınmaktadır. Uzun zamandır işsiz olan Antonio sonuna bir iş bulacaktır. Bisikleti ile dolaşıp afiş asma işini bulan Antonio ilk iş gününde bisikletini çaldırır. Ekmek teknesi olan bisikletini bulabilmek için yola düşecektir.

 

Gazap Üzümleri – The Grapes Of Wrath

 

Tom adam öldürdüğü için uzun yıllardır hapishanededir ve yani çıkmıştır. Çıktıktan sonra otostop ile ailesinin yaşadığı çiftliğe doğru yola çıkar. Yolda vaftiz babası Casy ile karşılaşır ancak inancını yitirdiği için vaizliği de bırakmıştır. Yol boyunca konuşan ikili Oklahomayı vuran kuraklıktan bahsederler. Birlikte çiftlik evine gider ve ailenin göç için hazırlandığını görürler.

 

Sol Ayağım – My Left Foot: The Story Of Christy Brown

Christy beyin felci olarak doğmuş ve bu yüzden bedenini hareket ettirememektedir. Tekerlekli sandalyede hayatını sürdüren Christy sadece sol ayağını hareket ettirebilmektedir. Sol ayağının verdiği moral ile hastalığını yenmeye çalışmaktadır. Bu mücadelenin sonunda ise gizli yeteneği olan zeka ve yazma yeteneğini keşfeder.

 

Angela’nın Külleri – Angela’s Ashes

Brooklyn’de özellikle İrlanda’lı göçmenlerin yaşadığı yerde yaşayan Alkaloik baba, hasta anne ve dört çocuklu bir aile ele alınmaktadır. Aile fakirlik yüzünden Amerika’dan tekrar ülkelerine göç ederler.

 

Biutiful

Sürekli yasalara aykırı işlere bulaştığından dolayı başı yasalar ile dertte olan adamın hikayesi ele alınmaktadır. Filmde fakirlik yüzünden pis işlere bulaşan sadık bir babanın hikayesini göreceğiz

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir