Türk Dizilerinin Dikkat Çeken 4 Kadın Karakteri!

Türk Dizilerinin Dikkat Çeken 4 Kadın Karakteri!
0

Sezonun başlamasıyla birlikte dizilerin yeni sezonları ve yeni dizileri de ekranlarda görmeye başladık. Bu dizilerden bazılarında özellikle 4 kadın oyuncu dikkat çekiyor.

Türk dizilerinde sürekli görmeye alıştığımız konular yerine artık daha farklı konularda görmeye başlıyoruz. Örneğin bu sezon kadınların üzerine şekillenen hikayelerin sayısı bir hayli artmaya başladı diyebiliriz. Bu sezon daha önceki sezonlarda görmeye alıştığımız acılar içerisinde kıvranan kadınları değil yaşadıkları acılara rağmen mızmızlanmadan onlara olabildiğince göğüs geren kadınları ve onların hikayelerini izliyoruz. Peki bu kadınların rolünü oynayan oyuncular kimler? Ceren Şehirlioğlu, Hürriyet gazetesinde kaleme aldığı yazısında bu 4 güçlü kadından bahsetti. Bu kadınlar Vatanım Sensin dizisinde Hilal karakterini canlandıran Miray Daner, Kalp Atışı dizisinde Eylül karakterini canlandıran Öykü Karayel, Bizim Hikaye dizisinde Filiz karakterini canlandıran Hazal Kaya ve Kadın dizisinde Bahar karakterini canlandıran Özge Özpirinçci. İlk olarak yazısında yer verdiği bu 4 kadın oyuncunun karakterlerinin neden en güçlü kadın olduklarından teker teker bahsetmiş Ceren Şehirlioğlu.

Vatanım Sensin dizisinde Hilal karakterini canlandıran Miray Daner, sadece bu sezon ile sınırlı kalmayıp geçen sezonda güçlü kadın karakterler arasında yer alıyordu. Şehirlioğlu’nun yazısında televizyon tarihimizin en süper kahramanı diye bahsettiği Hilal karakteri devrimci, aşık, başına buyruk, inatçı ve kimi zaman da kırılgan olsa da Vatanım Sensin dizisinin yıldızı. Hilal, cumhuriyet tarihimizin anlatıldığı dizide bunu en iyi şekilde anlatan ete kemiğe bürünmüş hali olan karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Kalp Atışı dizisinde Öykü Karayel’in canlandırdığı Eylül karakteri ise dizinin ilk bölümlerinden intibaren utanıp sıkılan kızlara adeta isyan bayrağı açarak burnunun dikine giden kendisine güvenen ve özgür bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. Ceren Şirinoğlu kaleme aldığı yazıda dizinin senaristlerine de gönderme de bulunarak Eylül karakterine ilk bölümde kattıkları özgürlüğü entrikalarla heba etmemeleri isteğinde bulunmuş.

Kadın dizisinde Özge Özpirinçci’nin hayat verdiği Bahar karakterinden de bahsedecek olursak onun ve çocuklarının halleri her ne kadar sıkıcı da olsa bu karakterde ülkemizde çok fazla sayıda kadın olduğunu gösteriyor. Ceren Şirinoğlu, her ne kadar klişe olsa da Bahar karakterinin de sezonun en güçlü kadın karakterleri arasında olduğuna dikkat çekmiş

Sezonun en güçlü 4 kadın karakterinin sonuncusu olan Bizim Hikaye dizisinin Filiz karakterinden bahsedelim son olarak. Shameless dizisinden uyarlanan Bizim Hikaye dizisindeki Filiz karakterinin uyarlandığı dizideki karşılığı Fiona. Shameless dizisinde ki Fiona ve Bizim Hikaye dizisindeki Filiz’i karşılaştıracak olursak Filiz biraz daha yoksulluk ve fakirlikten bahsetmeyi sevmen ve bunu gururuna dokunduran bir karakter. Anneleri tarafından terkeden babaları’nın ise umursamadığı ailenin en büyük çocuğu ve kardeşlerinin ablası olan Filiz, ayyaş babası, iki ergen kardeşi, en küçükleri olan kıvırcık saçlı İsmet, bozuk çamaşır makinesi ve ona bozuk olan çamaşır makinesi yerine yeni çamaşır makinesi alan sevdiceğiyle yaşadığı tüm zorluklara rağmen mücadele ediyor. Bir yandan onlarla mücadele ederken aksilikler ve zorluklarda peşini bir türlü bırakmıyor. Çalıştığı yerdeki tacizciler, mahallesindeki yaşlı teyzeler, faturalar ve annesinin yeri bir türlü doldurulamayan hatırasıyla varıyla yoğuyla mücadele ediyor. Filiz karakteri Fiona ile kıyaslandığında daha dobra bir kız olma niyetinde. Sonuç olarak hikayede onun sözü geçiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir