Turknet Bölgede Arıza Var Sorunu Müşterileri Mağdur Ediyor

Turknet Bölgede Arıza Var Sorunu Müşterileri Mağdur Ediyor
0

İstanbul, 16 Mayıs 2023 – Türkiye’nin önde gelen internet sağlayıcılarından biri olan Turknet, her yıl artarak devam eden ve bazı bölgelerde yaşanan arıza sorunu nedeniyle müşterilerini mağdur etmeye devam ediyor. Turknet aboneleri, sürekli kesinti, yavaş internet hızı ve bağlantı kopması gibi sorunlarla karşılaşarak günlük işlerinde büyük aksamalar yaşıyor.

Bölgenizde genel bir arıza mevcut

Kullanıcılarına bölgenizde genel bir arıza mevcut şeklinde bilgilendirme yapan Turknet, kullanıcılardan büyük tepki alıyor. Bir çok kullanıcı aynı bölge, sokak veya binada diğer altyapı sağlayıcılarını kullanan komşularının internetlerini sorunsuz kullanabildiğini ve sadece kendilerinin türknet abonesi olarak “bölgede genel arıza” açıklaması ile internet alamadığını iddaa ediyor.

Turknet: Arıza Bölgesel ve Telekom Kaynaklı

Destek talebi üzerinden şikayet ve arıza kaydı oluşturan mağduriyet yaşayan kullanıcılara genel olarak “iletmiş olduğunuz ADSL arıza kaydınız için yaptığımız incelemelerde bulunduğunuz bölgede Türk Telekom kaynaklı genel arızanın olduğu bilgisini edinmiş bulunuyoruz.” şeklinde bilgi veriyorlar.

Kesinti ve Mağduriyet yaşayan Aboneler için tek yol Tüketici Hakem Heyeti

Kullanamadığınız süre veya kalitesiz hizmet nedeniyle Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir ve kullanamadığınız tarihi kapsayan faturanız ile birlikte edevlet portalına (turkiye.gov.tr) giriş yaptıktan sonra Arama kısmında Tüketici Hakem Heyeti yazarak şikayetinizi kolay bir şekilde oluşturabilir ve Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun uyarınca talebiniz değerlendirildikten sonra verilecek karar ile fatura tutarının iadesini alabilirsiniz.

Turknet Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Nasıl yapılır?

  1. Edevlet giriş yaptıktan sonra alttaki adımları izleyin;
  2. Arama kısmına Tüketici Hakem Heyeti yazıp ilgili hizmete giriş yapın
  3. Şikayet oluşturma sayfasına tıklayın
  4. Açılan sayfada sorun yaşadığınız firma bilgileri ile birlikte fatura numarası, şikayete konu fatura tutarını yazın
  5. Sonraki sayfada yaşadığınız sorunu tüm detayları ile baştan sona yazıp sonraki adıma geçin
  6. Yeni sayfada ise bu soruna ait destek taleplerinin görüntülerini, sorunun detaylarını ve diğer tüm kanıtlarınızı pdf formatında yükleyin. (Ekstra metin girişini bu alandan pdf olarak yükleyebilirsiniz)
  7. Ardından şikayetinizin önizlemesini yaptıktan sonra şikayeti tamamlayın.

Turknet Tüketici Hakem Heyeti başvurum ne kadar sürede sonuçlanır?

Tüketici hakem heyeti başvuruları en geç 6 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Tüketici hakem heyetinde karar çıktıktan sonra karar tarafınıza tebliğ edilir. Kararın lehinize sonuçlanması sonrasında ilgili kararı turknet ileterek ilgili tutarın iadesini talep edebilirsiniz. Tutarın Turknet tarafından iade edilmemesi durumunda ilgili karar ile icra başvurabilirsiniz.

Bölgesel Arızaların Telekom kaynaklı olduğu iddaa ediliyor fakat sadece Turknet aboneleri etkileniyor

İstanbul’un birçok semtinde, Turknet hizmetlerindeki arızaların arttığı gözleniyor. Müşteriler, internet bağlantılarının sürekli olarak kesilmesi ve hızın düşmesi nedeniyle işlerini tamamlamakta zorluk çekiyor. Evden çalışan birçok kişi, Turknet’in sağladığı hizmetin güvenilirliği konusunda endişelerini dile getiriyor.

Turknet yetkilileri, yaşanan arızaların kaynağını belirlemek için çalışmalarını sürdürdüklerini ve en kısa sürede sorunu çözmek için çaba göstereceklerini açıkladı. Şirket, ayrıca müşterilerine yaşanan aksaklık nedeniyle özür dilerken, en kısa sürede sorunu gidermek için teknik ekiplerin arızalar üzerinde yoğunlaştığını belirtti.

Ancak, bazı Turknet müşterileri, yaşanan sorunların sürekli tekrarlaması ve çözüme kavuşmamasından dolayı hayal kırıklığı yaşıyor. İnternet erişimindeki istikrarsızlık, işlerini etkilemenin yanı sıra eğitim ve diğer çevrimiçi faaliyetlerde de sıkıntılara neden oluyor.

Bölgedeki diğer internet sağlayıcılarına yönelik geçiş düşünceleriyle ilgili soruları yanıtlayan Turknet yetkilileri, müşterilerinin yaşadıkları sorunları çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını ve hizmet kalitesini artırmak için sürekli olarak altyapı yatırımlarına devam edeceklerini söyledi.

Turknet aboneleri, yaşanan arızaların düzeltilmesi ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi konusunda Turknet’ten daha fazla adım atmasını bekliyor. İnternet bağlantısındaki güvenilirlik, günümüzde herkesin hayati bir ihtiyacı haline gelmiş durumda ve Turknet, müşteri memnuniyetini sağlamak için bu sorunlara hızlı ve etkili bir şekilde çözüm bulmalıdır.

Turknet yetkilileri, arızaların sebebinin belirlenmesi ve sorunların giderilmesi için teknik ekiplerin yoğun bir şekilde çalıştığını ve en kısa sürede normal hizmetin sağlanacağını söyledi. Turknet aboneleri ise umutlu bir şekilde sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor.

 

TÜRKNET ABONELİĞİ NASIL İPTAL EDİLİR? konulu haberi görüntüleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir