Ntspazar 4 Yaşına Yeni Tasarım İle Başladı

2021 Yılbaşı Çekiliş Sorgulama Ekranı – Milli Piyango Online

Fenerbahçe Karagümrük maçı canlı izle

Trabzonspor – Yeni Malatyaspor maçı canlı izle (26.09.2020)

Marka başvurusu nasıl yapılır? Marka başvurusu hakkında tüm detaylar

Gündem Haberleri 24 Ekim, 22:54'de eklendi
Marka başvurusu nasıl yapılır? Marka başvurusu hakkında tüm detaylar

Marka başvurusu yapmadan önce marka yapmak istediğiniz ismi Turkpatent sitesi üzerinden sorgulamanız gerekmektedir. Markanız daha önce sizin faaliyet alanınız üzerinde patenti alınmamış olması halinde E-devlet üzerinden “Marka Başvurusu” şeklinde arama yaparak ilgili patent sitesine giriş ekranına ulaşabilirsiniz.

Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turk patent (Turkpatent.gov.tr) sitesinde yer alan Yeni Başvuru butonuna tıklayarak belirlediğiniz isim ve resimi seçerek marka başvurusuna başlayabilirsiniz.

Marka başvurusu adımları


Marka Tipi seçimi nedir?

Markanızın sadece kelime, sadece şekil, şekil + kelime, ses, hareket, renk veya üç boyutlu bir öğe olduğunu tanımlarsınız. Eğer işletme veya hizmete ait bir isim ve logoyu marka yapmak istiyorsanız Şekil + Kelime seçilmesi gerekmektedir.

Marka Örneği Yazılı İfadesi nedir?

Marka başvurusu yapmak istediğiniz işletme veya hizmet adı bu alana girilmesi gerekmektedir. (Örneğin ayakkabı kelimesini marka yapmak istiyorsanız bu alana girmeniz gerekmektedir.)

Marka Türü seçimi nedir?

Firmanızın üretimini veya ticaretini yaptığı ürünlerin diğer firmaların ürünlerinden ayırt edilmesini sağlamak istiyorsanız Ticari Marka seçilmelidir.
Hizmet sektöründe olan işletmelerin aynı sektörde yer alan işletmelerden ayırt edilmesini ve tanınmasını sağlayan marka türüdür.
Marka eğer grup olarak ticaret, hizmet veya üretim yapan birlik veya kooperatif tarafından oluşturuluyorsa Ortak Marka olarak adlandırılır.

Marka Sınıf seçimi nedir?

Markanızın tam olarak ne üzerine hizmet vereceği bu adımda belirlenmektedir. Yanlış sınıf seçimi yapmanız halinde markanız korunamayacaktır. Örneğin otomobil parçaları üreten veya satışını yapan bir işletmeniz var ise 12. Sınıf seçerek markanızı tescil etmeniz gerekmektedir. (Vereceğiniz hizmetin tam olarak tespit edilmesi ve buna göre dikkatli bir şekilde marka başvurusu yapılması gerekmektedir.)

Marka Resim Örneği nedir?

Başvuru yapılan markaya ait logo veya görsel bu adımda belirlenmektedir. Eğer sadece bir kelime için marka başvurusu yapıyorsanız Türk Patent sitesinde yer alan Yardım > Resim işlemleri kısmından belirlediğiniz kelime için hızlı bir şekilde resim oluşturabilirsiniz.

Marka başvuru ücreti nasıl hesaplanır?

Marka başvurusunun son adımında yer alan ödeme sayfasında her başvuru yaptığınız sınıf için +205 TL ödeme yapılır. (Örneğin 3 farklı sınıfta başvuru yaptıysanız 615 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.)

Marka başvurusunu tamamladıktan sonra markanız 3-6 ay incelenir daha sonra uygun görülmesi halinde markanızın tescil edilmesi için 2019 yılı itibari ile 550 TL ödeme yapmanız gerekir. Tescil ücretini de ödedikten sonra markanız tescil edilir ve 2-3 hafta içerisinde marka tescil belgeniz kargo ile tarafınıza teslim edilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.