Ntspazar 4 Yaşına Yeni Tasarım İle Başladı

2021 Yılbaşı Çekiliş Sorgulama Ekranı – Milli Piyango Online

Fenerbahçe Karagümrük maçı canlı izle

Trabzonspor – Yeni Malatyaspor maçı canlı izle (26.09.2020)

Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? TÜİK enflasyon oranına göre Kasım 2019 kira artış oranı

Ekonomi Haberleri 5 Kasım, 21:39'de eklendi
Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? TÜİK enflasyon oranına göre Kasım 2019 kira artış oranı

Kira artışları, Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesine göre gerçekleştirilmektedir. Kanuna bakıldığında, sözleşme kapsamında farklı bir hüküm olmadığı sürece, artışların 12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi’ne göre yapıldığı belirtilmiştir. Ancak bu uygulama 18 Ocak tarihinde çıkarılan torba yasa kapsamında değiştirilmiştir.

Posta tarafından yapılan habere bakıldığında bu tarihten sonra kira artışları 12 aylık ÜFE oranları yerine 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre belirlenmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu, dün enflasyon oranlarını ilan etti. Bu bağlamda 12 aylık ortalamaya bakıldığında Tüketici Fiyat Endeksi’nin 16.81 olduğu belirtildi. Bu bağlamda kira artışları aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi olacak.

Eğer önceden uygulandığı gibi ÜFE uygulansaydı uygulanan artış 22.58 olacaktı. İşyerlerinin enflasyona göre kira artışına dahil olmaları 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren başlayacak. İş yerlerinin kira artışları belirlenirken 12 aylık TÜFE dikkate alınacak. O zamana kadar ise sözleşmedeki oranlar uygulanacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.