Yaşanmış Savaşları Beyaz Perdeye Taşımış 10 Film

Yaşanmış Savaşları Beyaz Perdeye Taşımış 10 Film
0

Savaşlar mecburiyetlerdir ve hiç kimse savaşmak veya savaş ortasında kalmak istemez çünkü bunun sonucunda kani gözyaşı ve ölüm vardır. Herkesin bildiği gibi birinci ve ikinci dünya savaşlarında milyonlarca insan öldü ve onlarca şehir yerle bir oldu. Bu listemizde de işte bunları yani savaşın etkilerini ele alacağız.

Pearl Harbor

2001 yapımı olan Pearl Harbor filminde iki eski arkadaş savaşa gitmek için hazırlanmaktadırlar. Tüm hızı ile devam eden İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’de kaderini tayin edecektir. Bu iki dostu da içine alan savaş dev bir liman baskını ile devam edecektir.

 

Lebanon – Lübnan

Tüm tarihi boyunca hiç savaşa katılmamış olan Lübnan 1982 yılında gerçekleşen Lübnan Savaşı sırasında kendini savaşta bulan 4 arkadaşın hikayesinin içinde buluyor. Dört arkadaş daha önceden İsrail tarafından bombalanan bir kasabayı incelemek üzere yola çıkıyor. Tank ile çıktıkları bu yolculuk onlara basitmiş gibi görünse de aslında bir hayli zorlu olacaktır.

 

Jarhead – Kavanoz Kafa

2005 yapımı olan filmde Swoff 1980’li yılların son dönemlerinde askere alınacaktır. Ne için ve kime karşı savaştığını hala çözememiş olan asker sonuçta bir düşmana karşı savaşmak zorundadır.

Körfez savaşına katılan askerlerin tümü belirli bir saç tıraşı olurlardı ve bu saç tıraşına kavanoz kafa tıraşı denilmekteydi. İşte filmin ana konusu da buradan gelmektedir.

 

Casualties Of War – Savaş Günahları

Vietnam Savaşı zamanını konu alan filmde 5 Amerikan askeri yerlilerden birini kaçırarak tecavüz ederler. İçlerinden biri bunu kabul etmez ancak arkadaşlarına da engel olmaz.  Tecavüzün ardından genç kız öldürülür ve bu asker içinde kapanmayacak insani bir boşluğa neden olur.

 

Son Umut

2014 yılında gösterime giren filmde Bir çiftçi olan Cannor, 3 oğlu ile birlikte Çanakkale savaşına gönderilmiştir. Osmanlı topraklarına gelen Connor savaştan ziyade oğullarını bulmaya çalışmaktadır. İstanbul’dan aramaya başlayıp Çanakkale’ye doğru gider ve birçok yeri gezer. Onun en büyük destekçisi ise Hasan ve Cemal’dir.

 

War Horse – Savaş Atı

Birinci Dünya Savaşı zamanını anlatan filmde Jeremy ve atı Joey ana karakterlerdir. Savaştan önce eğitip evcilleştirdiği atı satılan Jeremy ve Joey birbirinden ayrı düşer ancak savaş başladığı sırada ikili oldukça garip bir maceraya girecektir. Bir yandan savaşın kirli yüzü diğer yandan dostluk öyküsünün sunan film oldukça beğenilecektir.

 

İnsyriated – Hayatın İçinde

Suriye’de savaş tüm hızıyla devam etmektedir. Tüm bu bomba ve mermi sesleri altına bir aile evlerindeki yaşamlarına devam etmektedirler. Oum ve kocası kısa süre sonra Suriye’yi terk edeceklerdir ancak kocası dışarı çıkar çıkmaz keskin nişancılar tarafından öldürülür.

 

 

Tora! Tora! Tora!

Tora Tora Tora filmi Pearl Harbor baskını öncesi ve sonrasında neler yaşandığına dair çekilmiş en başarılı filmlerdendir. Bir yandan Amerika ile ilk başta savaşmak istemeyen Japon komutanlar diğer yanda Japon komutanların üssünü havaya uçurmak isteyen Amerikalı pilotlar.

 

No Man’s Land – Tarafsız Bölge

2001 yapımı olan filmde Bosna savaşı dönemi anlatılmaktadır. Sırplar ve Bosnalılar arasındaki kanlı savaş her yere sıçramıştır. Bir grup Bosnalı asker yollarını kaybeder ve karşı tarafında kendilerine ateş açması sonucu buldukları ilk mevziiye sığınır. Bosnalılardan sadece Chiki kalmıştır ve Sırplardan da bir asker aynı sipere atlamak zorunda kalacaktır.

 

Tae Guk Gi – Kan Kardeşler

Kore savaşının ele alındığı filmde Güney Kore’de yaşayan iki kardeşten Jin tae, üniversite öğrenişidir ve abisi de ayakkabı tamirciliği yapmaktadır. Savaş başlayınca iki kardeşte zorla askere alınacaktır ve savaş kardeşleri bir hayli değiştirecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir