Tek Mekana Hapsolmuş Filmler

Tek Mekana Hapsolmuş Filmler
0

Tüm filmi tek bir mekanda devam ettiren yönetmenler bu şekilde izleyici ile bağ kurmayı hedeflemektedir. Bir çocuğu kaliteli olsa da bazı sinemaseverler için sıkıcı gelebilir.

Genel itibari ile sanatsal filmlerden oluşan listemizde bazı filmler ise oldukça etkileyicidir. İşte tek bir mekanda geçen filmler.

 

12 Angry Man

Tek mekan filmlerinin adeta eşsiz örneği olan 12 Kızgın Adam 1957 yapımı bir filmdir. Filmi izlediğiniz her dakika boyunca adalet arayışını ve sistemi sorgulamaya başlayacaksınız. Filmde genç bir adam cinayet şüphesi ile yargılanmaktadır. Mahkemede bulunan 12 kişilik jürinin 11’i kişiyi suçlu bulurken 1’i suçsuz olduğunu savunmaktadır.

 

Das Boot

1981 yapımı film İkinci Dünya Savaşı yıllarını konu almakta ve savaşa giden askerlerin psikolojisi üzerinde durmaktadır. Tüm film U-96 tipi Alman denizaltı içinde geçmekte ve mürettebatın mücadelesi gözler önüne serilmektedir.

 

Breakfast Clup

İlk gençlik filmlerinden biri sayılan Breakfast Club birbirinden tamamen farklı 5 lise öğrencisini bir araya getiriyor. Okulda ceza alan bu 5 öğrenci bir cumartesi günü bir araya gelerek kütüphanede kalmak zorunda kalacaklardır. Çocuklar birbirlerini tanırken diğer yandan kendilerini müdüre ispatlamaya çalışmaktadırlar.

 

Das Experiment

Alman sinemasının önemli örneklerinden olan film daha ilk dakikalarda insanın sinirlerini bozan bir karanlığa çağırmaktadır.  Bir deney için seçilen adaylar tam 14 gün boyunca bir hapishanede kalacaklardır. Bu deneklerden bazıları gardiyan bazıları ise suçlu olarak ayrılacaktır. İlk olarak sıradan bir deneymiş gibi görünse de denekler görevi ciddiye alınca işler değişecektir.

 

Panic Room

2002 yapımı film usta yönetmen David Fincher imzası bulunmaktadır.  Gerilim ve heyecan dolu film oldukça sürükleyici senaryoya sahip diyebiliriz. Meg boşandığı eşinden aldığı nafaka sayesinde kızını alarak Manhattan’da yaşamaya başlar. Bu ev oldukça gösterişli ve büyüktür ayrıca herhangi bir durumda kaçış odası da yapılmıştır.

 

Saw

2004 yapımı olan film o yılların en çok beğenilen korku filmlerinden biridir. Herkesin bildiği adıyla Testere filminde bir seri katil mahkumları kaçırarak bir yere kapatmakta ve onlar ile oyunlar oynamaktadır. Kendine yeni kurbanlar seçen Testere bu kez Gordon ve Adam adında iki kişiyi kaçırmış ve onları zincirlemiştir. Kurbanların zincirlerden kurtulabilmesi için bir şeylerinden vazgeçmesi gerekecektir.

 

The Terminal

Steven Speilberg ve Tom Hanks’in başrolde olduğu film oldukça eğlenceli ve komik. Viktor hayallerini gerçekleştirmek için Amerika’ya doğru yola çıkar fakat tam da bu sırada kendi ülkesinde iç savaş başlar ve vizesi geçersiz olur. Navorski şimdi ne Amerika’ya gidebilmekte nede ülkesine geri dönebilmektedir.

 

The Man From Earth

2007 yılında izleyici ile buluşan filmde John tarih profesörüdür ve alanında oldukça başarılıdır. Bir gün John işini bırakmaya ve yeni bir yere taşınmaya karar verir. Bunun üzerine arkadaşları oldukça meraklanır ve taşınacağı gün ziyaret ederler.

 

Hunger

İzlenmesi zor filmlerden biri olan Hunger’de Bobby İrlandalı cumhuriyetçilerden biridir. Siyasi fikirlerinden dolayı tutuklanan ve hapse mahkum edilen Bobby hapishanede açlık grevine başlamaktadır.

 

127 Hours

Gerçek hayattan beyaz perdeye uyarlanan filmde eğlenceli başlayan bir gezintinin acı ve ıstıraba dönüşmesini izleyeceğiz. Aron enerjik bir dağcıdır ve sık sık yürüyüşlere çıkmaktadır. Bir gün yine yürüyüş yaparken ters giden bir olay sonucunda kolu bir kayaya sıkışmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir