İMDB Puanına Göre En İyi Dövüş Filmleri

İMDB Puanına Göre En İyi Dövüş Filmleri
0

Akla hayale sığmayan dövüş tarzlar, uçan kaçan her şeyi tekmeleyen karate ustaları ile uzak doğu dövüş filmleri herkesin beğenisini kazanıyor.

Jet Li, Jackie Chan, Bruce Lee gibi dövüş ustalarının olduğu filmler ise en efsane olanlarıdır. Bu listemizde İMDB puanına göre uzak doğunun en iyi dövüş filmlerini ele aldık.

 

Yedi Samuray: Kanlı Kılıç – Shichinin No Samurai

Listemizin en iyi filmi olan Yedi Samuray’ın İMDB puanı 8,7’dir. 1954 yılında yayınlanan filmde iki usta dövüşçü Toşiro Mifune ve Takashi Shimura başrolde yer alıyor.

 

Yojimbo

Birçok farklı şekilde ekranlarda yayınlansa da ilk olarak 1961 yılında izleyici ile buluştu. Filmin ana konusu ise bir efendisi olamayan samurayın yani Ronin’in hayatı ele alınmıştır. Filmde Toşiro Mifune, Takashi Shimura ve Yatsuya Makadai gibi isimler bulunmaktadır.

 

IP Man

2008 yılında izleyici ile buluşan Ip Man efsanevi dövüş ustası Yi Man’ın hayat hikayesinden esinlenilerek beyaz perdeye taşınmıştır. Özellikle dövüş sahnelerinin gerçekçiliği ile dikkat çeken film birçok kişi tarafından beğenilmiştir.

 

Kaplan Ve Ejderha – Wo Hu Chang Long

200 yılında izleyici ile buluşan film Yabancı Dilde En İyi Oscar ödülünü kazanmıştır. Filmi yöneten isim ise Pi’nin Yaşamı adlı filmi yöneten Ang Lee’dir.

 

Kahraman – Hero

Başrolde Jet Li’nin bulunduğu film 2002 yılında izleyici ile buluştur. İMDB puanı 7,9 olan film eski Çin İmparatorluğu zamanında geçmektedir.

 

Kung Fu Sokağı – Kung Fu Hustle

Oldukça eğlenceli olan film 2004 yapımıdır. Gerek mizah anlayışı gerekse dövüş sahneleri ile izleyiciyi güldüren filmde Yuen Wah başrolde yer almaktadır.

 

Altın Yumruk – Jui Kuen

Jackie Chan’in başrolde olduğu 1978 yapımı Altın Yumruk filminin İMDB puanı7,7’dir.Film için Jackie Chan’in ünlü olmaya doğru attığı ilk adımdır diyebiliriz.

 

Ejderin Üç Fedaisi – Enter The Dragon

İMDB puanı 7,7 olan film 1973 yılında izleyici ile buluştu. Ejder Kalesi olarak da anılan filmin başrolünde Bruce Lee yer alıyor. Filmde aynı zamanda Jackie Chan’de figüran olarak bulunmaktadır.

 

Korkusuz – Huo Yuanjia

Çin’de efsane olarak bilinen dövüş ustası Huo Yuanjia’nın hayat hikayesinin ele alındığı filmde ustayı Jet Li oynamaktadır.

 

Som Samuray – The Last Samurai

2003 yılında yapımı tamamlanan ve izleyici ile buluşan Som Samuray filminin ana karakterini Tom Cruise canlandırmaktadır. Filmde modern savaş sanatlarına karşı olarak samuray kültürünün verdiği mücadele anlatılmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir