Konusunu İşsizlikten Alan 10 Film

Konusunu İşsizlikten Alan 10 Film
0

Başta gençler olmak üzere gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada en büyük problemlerden biri de işsizliktir.

İnsanların en büyük kokularından olan işsizlik kimi zaman toplumsal infiale neden olurken kimi zamanda kişisel sorunlara neden olmaktadır. Bizde bu listemizde odağına işsizliği almış filmleri alacağız. Sizde bildiğiniz filmleri yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Çıplak Vatandaş

1985 yapımı olan ve başrolde Şener Şen’in bulunduğu filmde eşi hamile olan ve 4 çocuğuna bakan İbrahim, elinden geleni yapsa da yeterli parayı kazanamamaktadır. Bir yandan yorgunluk diğer yandan stres derken İbrahim git gide bozuk bir ruh haline girer. Bunun üzerine tamamen soyunup sokaklarda dolaşan İbrahim medyanın dikkatini çekerek şöhret olur.

 

İş Yok Zaman Çok – L’emploi Du Temps

Vincent yöneticilik yaptığı şirketten kovulan aile babasıdır. İş yerinden kovulduğunu ailesinden saklayan Vincent bunu ailesinden saklar ve mesai saatlerinde Fransız dağlarında dolaşmaya çıkar.

 

Ben Daniel Blake – I Daniel Blake

2016 yapımı olan filmde Daniel hayatı boyunca kendi parasını kazanmış biridir ve marangozluk yapmaktadır. Ancak geçirdiği kalp krizi sonucu doktorlar çalışmasına müsaade etmez ve bu yüzden işsizlik fonuna başvurmak zorunda kalır. Sisteme başvurmasına rağmen yardımdan faydalanamayan Black işsiz kaldığı sürede onun gibi zorluk çeken Katie ve çocukları ile tanışır.

 

Ölümcül Çözüm – Le Couperet

Bruno yaklaşık 15 yıldır aynı şirkette çalışan ve düzenini kurmuş bir adamdır. Tüm hayatını çalıştığı kağıt fabrikasında geçiren Bruno talihsiz bir olay yaşar ve işten atılır. İşten ayrıldıktan sonra kolayca iş bulabileceğini düşünen Bruno yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen hala bir iş bulamamıştır.

 

Sürüklenen Bulutlar – Kauas Pilvet Karkaavat

1996 yılında gösterime giren filmde Lauri ve Ilona sıradan hayatları olan insanlardır ve kendi dünyalarında oldukça mutludurlar. Bir gün Lauri beklenmedik şekilde işten çıkarılır. Sahip olduğu çevre sayesinde kolaylıkla iş bulacağını düşünür ancak aradan günler haftalar geçmesine rağmen iş bulamaz. Bu arada Ilona’da işten kovulur ve karı koca işsiz kalırlar

 

Umudunu Kaybetme – The Pursuit Of Heppyness

Ailesini seven bir baba olan Chris eşi Linda ile evlenirken tüm parasını kemik tarama cihazına yatırır ve bu sayede zengin olacağını düşünür ancak işler beklediği gibi gitmez git gide daha kötü bir duruma düşer. Bunun sonucunda eşi Linda onu terk eder ve oğlu Christopher ile bir başına kalan Chris’in artık ne kalacak bir evi nede işi vardır. Tek umudu stajyer olarak çalıştığı borsa şirketidir.

 

Sen Şarkılarını Söyle – İnside Llewyn Davis

Davis 1961 yılında ayakta durmaya çalışan bir müzisyendir. New York kışında elindeki gitarla tüm yolları aşmaya çalışan sanatçı eline geçen her işi yapmaktadır.

 

Tokyo Sonatı – Tôkyô Sonata

Son derece klasik ve mutlu olan Sasaki ailesinin tüm hayatı altüst olacaktır. Uzun yıllardır aynı şirkette çalışan baba işten atılınca yeni bir iş aramaya çıkar. İşten çıkarıldığını ailesinden saklayan baba kendi içinde büyük zorluklar yaşayacaktır.

 

Bar Kelebeği – Barfly

Henry sürekli alkol içen, bir akrabası veya dostu olmayan gündelik işlerle hayatını sürdüren bir adamdır. Bu sefil hayatını mutlu kılan tek şey ise yine kendisi gibi perişan halde olan kadındır. Bu hayatı kısa süre içinde değişecek olan Henry yayınevinde çalışan zengin bir kadınla yeni bir hayata başlayacaktır.

İki Gün, Bir Gece – Deux Jours, Une Nuit

2014 yapımı olan filmde Sandra, kocasından da yardım alarak hafta sonunda zorlu bir işi yerine getirmek zorunda kalacaktır. Aynı iş yerine çalıştığı arkadaşlarını ikramiyelerin iptal olduğunu açıklaması gerekmektedir çünkü ancak bu şekilde çalışmaya devam edebilecektir.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir