Anksiyete nedir? Anksiyete bozukluğu belirtileri ve tedavisi

Anksiyete nedir? Anksiyete bozukluğu belirtileri ve tedavisi
0

Bedensel semptomların da görüldüğü anormal bir tedirginlik ve korku durumuna anksiyete denmektedir. İstem dışı şekilde bilinmeyen tehlikelerle alakalı olarak bir düşünce haline girilmesi olarak tanımlanan bu rahatsızlık aslında normal koşullar altında her insanda bulunmaktadır.

Ancak bu durumun sınırı yükseldiğinde anksiyete rahatsızlığı olarak kendisini göstermektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Rahatsızlığın fiziksel olarak gözlemlenen belirtileri kaslarda gerginlik ve kasılma olması, rahatlayamama durumu, boyun, baş ve omuz kaslarında spazm ve ağrılar, kalp atışlarının hızlanması, hızlı nefes alıp verme, kan basıncında azalma veya artırma, göğüsün sıkışması, sık olarak idrara çıkma, mide bağırsak şikâyetleri, ses ve gürültüden rahatsızlık duyma, ürperme, ateş basması gibi durumlar görülmektedir.

Ruhsal belirtilere gelindiğinde ise kişide sürekli olarak kötü bir haber alacakmış hissi olmaktadır. Devamlı bir endişe duyma durumu korku durumu, sıkıntı basması sonucun kaşıntının da çoğalması ve insanlara uzun süreli beraber kalamama durumu gözlemlenmektedir.

Genellikle bu rahatsızlığı yaşamakta olan kişiler bir türlü yerlerinde duramazlar ve durmadan hareket ederler. Diğer yandan sıkıntıya bağlı olarak kaşıntı ve gergin bir yüz ifadesi en çok görülen etkilerindendir. Devamlı olarak hayal kurma ihtiyacı ve diğer insanlardan uzak durma çabası oldukça fazla gözlemlenmiştir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Bu rahatsızlık tedavi edilebilmektedir. Doktora başvurulması sonrasında teşhisi konması ardından tedavi süreci başlamaktadır. Bu rahatsızlığın görüldüğü kişilerde fiziksel olarak hastalığın araştırılması gerekmektedir.  Sonrasında ise ruhsal durumların gözlemlenmesi ve müdahale edilmesi gerekmektedir.

Psikoterapi, antidepresanlar ve anksiyolitik ilaçların kullanıldığı görülmektedir. Bu ilaçlar kişilerin psikolojik sorunlarının çözülmesinde tedavi sağlamaktadır. Diğer yandan uzman doktorlar ile sürekli iletişim halinde kalınması çok önemli olmaktadır. Doktorlar hastalığı tedavi etmek adına gereken tüm adımları hastaları ile birlikte atacaklardır.

Tedavinin başarı ile sonuçlanması sonrasında bile hastalar ile doktorların yaklaşık 1 sene kadar iletişimlerini kaybetmemeleri ve zaman zaman sohbet etmeleri gerekli olmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu Testi

Anksiyete bozukluğu testi uzmanlar tarafından geliştirilmiş olan ve kaygı belirtilerinin ölçüldüğü bir test olarak uygulanmaktadır. Beck tarafından hazırlanan bu test sonrasında hastaların psikolojik açıdan ne durumda oldukları belirlenebilmektedir. Her hastanın psikiyatrik olarak farklılık göstermesi sonucunda teste verdikleri yanıtlar da değişmekte ve verilen yanıtlara göre de sonuç belirlenmektedir. Aşağıdaki kısımda testi soruları yer almaktadır. Her soru için yalnızca tek bir yanıt verilmesi gerekmektedir. İşte anksiyete testi soruları…

1-) Bedeninizin herhangi bir yerinde uyuşma veya karıncalanma yaşıyor musunuz?

2-)Bacaklarda halsizlik, titreme hissediyor musunuz?

3-)Gevşeyememe yaşıyor musunuz?

4-)Çok kötü şeyler olacak korkusu yaşıyor musunuz?

5-) Baş dönmesi veya sersemlik yaşıyor musunuz?

6-)Kalp çarpıntısı yaşıyor musunuz?

7-)Dengeyi kaybetme korkusu yaşıyor musunuz?

8-)Nefes almada güçlük yaşıyor musunuz?

9-)Terleme (sıcaklığa bağlı olmayan) yaşıyor musunuz?

10-)Yüzün kızarması oluyor mu?

11-)Baygınlık yaşıyor musunuz?

12-)Mide hazımsızlık ya da rahatsızlık hissi yaşıyor musunuz?

13-)Dehşete kapılma yaşıyor musunuz?

14-)Sinirlilik hali oluyor mu?

15-)Boğuluyormuş gibi olma duygusu yaşıyor musunuz?

16-)Ellerde titreme oluyor mu?

17-) Kontrollü kaybetme korkusu yaşıyor musunuz?

18-)Sıcak/ateş basmaları yaşıyor musunuz?

19-)Ölüm korkusu yaşıyor musunuz?

20-) Korkuya kapılma yaşıyor musunuz?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz soruların cevap şıkları şu şekildedir:

(0-7 Cevaplarda  ) Minimal düzeyde anksiyete belirtileri

(8-15 Cevaplarda ) Hafif düzeyde anksiyete belirtileri

(16-20 Cevaplarda  ) Orta düzeyde anksiyete belirtileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir