Kesinlikle izlenmesi gereken filmler

Kesinlikle izlenmesi gereken filmler
0

Yeni dünyalar keşfetmemizi sağlayan, empati yeteneğimizi geliştiren, hayata farklı pencerelerden bakmamızı sağlayan sinema dünyasına her geçen gün yeni filmler eklenmektedir. İzlenmesi gereken bu kadar fazla seçenek varken bugün ne izlesem diye düşünen sinemaseverler için izlenmesi gereken en iyi filmler listesini hazırladık.

  • Hayat Güzeldir / La Vita é Bella (1999)

Hayat Güzeldir filmi en kısa tanımıyla oğlunu çok seven Yahudi bir babanın savaş zamanda oğlunun acı gerçekleri anlamaması için yapmış olduğu mücadelenin hikâyesidir.

İkinci dünya savaşından bir ya da iki yıl öncesinin anlatıldığı filmde ana karakter Guido bir öğretmen olan Dora’ ya aşık olur. İki aşık yaşanan tüm zorluklara rağmen aşklarını yaşayacak ve bir oğulları olacaktır. Çiftimiz tüm zorlukları hallettik hayatımızda artık yoluna girdi derlerken ikinci dünya savaşı çıkacak ve ne yazık ki hayatları bir daha düzelmeyecek şekilde bozulacaktır. Yahudi olan aile savaşla birlikte toplama kampına alınacak baba oğul aynı kamp içerisinde farklı bir bölümeyken annede ayrı bir yerde olmak zorunda kalacaktır. Her şeye rağmen hayata güzel bakan Guido oğlunun yaşananlardan mümkün olan en az hasarla çıkabilmesi için bir oyun oynayacaktır.

  • Schinler’in Listesi / Schinler’s List  (1993)

Thomas Keneally’nin çok satan romanından uyarlanan film usta yönetmen Steven Spielberg’ in elinde bir başyapıta dönüşmüştür.  Alman bir iş adamı olan Oscar Schinler’in Polonya’da kurmuş olduğu fabrika içerisinde çalışan olarak Yahudi işçiler bulunmaktadır. Her ne kadar iş adamı olarak gözükse de Oscar bir kahramandır. Çünkü Oscar sayesinde 1100 Yahudi’nin de hayatı kurtulmuştur. Gerçek bir hayat hikâyesinin anlatıldığı filmde tüm bildiklerinizi unutacak ve hayatı yeniden sorgulayacaksınız.

  • 12 Kızgın Adam / 12 Angry Man (1957)

Tek mekanda geçen bir film ne kadar etkileyici olabilir ki derseniz önce bu filmi izleyin sonra yeniden konuşun derim.

Latin Amerikalı olan bir genç babasını öldürdüğü gerekçesiyle idam suçuyla cezalandırılacaktır. Latin gencin kullandığı düşünülen bıçak ise cinayetin gerçekleştiği mekanda bulunmuştur. Latin genç kendini babasını öldürmediğine inandırmaya çalışsa da tanık ifadeleri ve bulgular çok da iç açıcı değildir. Gencin suçlu bulunması durumunda ise cezası idamdır. Gencin suçlu olup olmadığına karar verecek olan on iki jüri üyesinden 8 numaralı olan jüri üyesi hariç on bir jüri üyesi gencin suçlu olduğundan emindir. Peki; sekiz numaralı jüri üyesi on bir diğer jüri üyesini ikna ederek gencin yaşamasını sağlayacak mıdır? Jüri üyelerinin karakterlerinin de yakın bir şekilde görüldüğü filmin hem bir an önce bitmesini hem de devam etmesini isteyeceksiniz.

  • 3 Ahmak / 3 Idiots (2009)

Hindistan yapımı bir film olan 3 Idiots herkese hayattan beklentilerini, neden çalıştığını ya da hayattaki en önemli şeyin ne olduğunu eğlenceli bir şekilde sorgulatan filmlerden.

Hindistan’ ın en iyi ve kaliteli mühendislik okulunda çok yakın üç arkadaşın hikâyesi anlatılıyor. Film eğlendirirken Hindistan’ın eğitim sistemini çok sert şekilde eleştirdiğinden vizyona girdiğinde tüm dikkatleri üzerine çekmişti.

  • Yeşil Yol / The Green Mile (1999)

İri yarı bir zenci adam olan John Coffey iki küçük kız çocuğunun ölümünden suçlandığı için idam cezasına çarptırılmıştır. Her ne kadar ürkütücü gözükse de John’ un dünyayı güzel gören bir yüreği ve bazı doğaüstü yetenekleri vardır. Hapishanenin başgardiyanın John’a gerçekten suçlu olup olmadığını sormasıyla konuşmaya başlayan ikili zaman geçtikçe birbirlerini anlayacak ve dost olacaklardır. Masum, iyi yürekli bir adamın idam edileceği sürecin anlatıldığı filmden çok etkileneceksiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir