Kesinlikle izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri

Kesinlikle izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri
0

Koronavirüs salgını sebebiyle evimizden çıkamadığımız bugünleri evde sinema filmleri izleyerek değerlendirebiliriz. Hayatınızdaki monotonluğun önüne geçmek için yapabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri de bilim kurgu ağırlıklı filmler izlemek olabilir. Tüm dünyada gişe rekorları kıran bilim kurgu filmleri güncelliğini hiç kaybetmiyor. Evdeki zamanınızı renkli ve kaliteli geçirmenizi sağlayacak bilim kurgu türündeki başyapıtları sizler için derledik. Beğenerek izleyeceğinizi düşündüğümüz bilim kurgu filmlerden bazılarını aşağıda sıraladık;

Avatar

2009 yapımı Avatar, usta yönetmen James Cameron’un yönettiği 3 Oscar ödülü almış bir filmdir. Felçli olan Sully’in kardeşi öldürülür. Sully uzak bir gezen olan Pandora gezegeninde yönetimin başına geçmeye karar verir. Pandora gezegeninde Na’vi adında bir ırk yaşamaktadır. Bu ırkın gittikçe soyu tükenmektedir. Askeri bir şirket Na’vi’lerin yaşadığı yeri gözlem altına almak için Avatar adında bir program geliştirir. Sully ise artık Na’vilerin tarafındadır.

Matrix

Thomas bir bilgisayar programcısıdır. Aynı zamanda Neo adını kullanan usta bir hackerdır. Neo, siyah takım elbiseli ve siyah gözlüklü adamların kendisini takip ettiğinin farkına varır. Filmde, Merpous başka bir karakterdir. Merpous’tan, Neo kendisinin takip edilme nedenini öğrenecektir. Matrix’in hiçbir şeyin göründü gibi olmadığı, gerçek sandığımız şeylerin ötesinde başka gerçekliklerin olabileceği şeklinde felsefi bir altyapısı vardır. Filmi, Larry ve Andy Wachovski kardeşler yazıp yönetmiştir.

Star Wars (Uzay Savaşları)

Star Wars serisi bilim kurgu filmlerinin en eski versiyonlarından biridir. Serinin ilk filmi, 1977 yılında Star Wars adıyla gösterime girmiştir. Star Wars, serinin 9. filmiyle sona erecektir. George Lucas filmin yönetmenliğini yapmıştır. İyi tarafında olan Jedi’lerle galaksiyi ele geçirmeye çalışan Sithlein mücadelesi Star Wars’ın konusudur. Tüm evreni kapladığı düşünülen bir enerji vardır. Bu enerjiye “Güç” denir. Güç ancak yetenekli kişiler tarafından kullanılabilir. Güç’ü kullanabilen bireylerin doğaüstü yetenekleri gelişmektedir.

Terminatör

Karanlık yıl kabul edilen 2029’da akıllı makineler yönetimi ele geçirir ve geçmişi değiştirmeyi planlar. Bu planlarda acımaya yer yoktur. Terminatör adında bir robot üretmişlerdir. Bu robotun görevi Sarah Connor’u öldürmektir. Sarah Conner gelecekte dünyayı kurtaracak olan John Conner’in annesidir. Kyle Reese John conner’in babasıdır. John’un annesini korumak için gelecekten gönderilmiş bir askerdir. Film, Terminatör’le Kyle Reese arasındaki mücadele ile devam eder. Filmin yönetmeni James Cameron Terminatör karakteri ise Arnold Schwarzenegger’dir.

The Butterfly Effect (Kelebek Etkisi)

Treborn geçmişe yolculuk yapabildiğini fark eder. Bu olağanüstü yeteneğini kullanarak geçmişte yaşadığı bazı olumsuz olayları silmek ister. Treborn, geçmişte cinsel tacize uğramıştır. Bu olay Treborn’un hayatını alt üst etmiş, travmalar yaşamasına sebeb olmuştur. Film 2002’de gösterime girmiştir. Eric Bress, J.Mackye Gruber filmin yönetmenliğini yapmıştır.

Minority Report (Azınlık Raporu)

Polis merkezinde suçlar daha önceden işlenmeden suçluları tesbit eden bir birim vardır. Bu birimin başında dedektif John Anderton bulunmaktadır. John Anderton suçluları tesbit etmek için kahinlerden ve teknolojik aletlerden faydalanır. Anderton’ın sorunsuz yürüdüğünü düşündüğü sistemde istenmeyen şeyler olmaya başlamıştır. Sistem tersine dönmüştür. Suçluları yakalamaya çalışan Anderton, suçlu duruma düşmüştür. 2002 yılı yapımı filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapmıştır.

X- Man

X- Man 2000 yılında gösterime giren süper kahraman çizgi romanlardan uyarlanmış bir bilim kurgu filmidir. Dünyada yapay mutantlar üretilmeye başlanmıştır. Profesör Xavir kimsenin farkına varmadığı bu durumu bilmektedir. Bu sebepten dolayı kendi istekleri dışında mutasyona uğramış kişileri toplar. Amaç yapay mutantların zorbalıklarının önüne geçmektir. Aynı zamanda Xavier, politikacıların karalamalarından da kurtulmaya çalışır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir