İkinci Dünya Savaşını Konu Alan 7 Film Tavsiyesi

İkinci Dünya Savaşını Konu Alan 7 Film Tavsiyesi
0

Bu yazımızda İkinci Dünya Savaşı zamanını konu almış filmleri ele alacağız. Konu savaş olunca ister istemez dram türü filmleri listeleyeceğiz bu da demek oluyor ki filmleri izleyince duygularınıza hakim olamayacaksınız. Kimi zaman baba ve oğulun hikayesini, kimi zaman bir dostu kaybetmeyi kimi zamanda ateş çemberinde mahsur kalmayı göreceksiniz.

 

Hayat Güzeldir

Guido birkaç kere karşılaştığı ve aşık olduğu Dora’yı düğünden kaçırarak evlenir. Her şey çok güzel ilerler ve bir çocukları olur. Hayat Guido için son derece mutlu iken İkinci Dünya Savaşı patlak vermektedir. Guido bir Yahudi olduğu için yakalanarak oğlu ile birlikte toplama kampına götürülür. Bundan sonra Guido’nun tek amacı vardır bunu oğluna bir oyunmuş gibi göstermek.

 

Er Ryan’ı Kurtarmak

Savaş başladıktan sonra herkes cepheye gönderilir ve bir annenin 4 çocuğu da savaşa gönderilmiş savaş esnasında Ryan hariç 3 oğlu da ölmüştür. Bunun üzerine başkana mektup yazan anne tüm oğullarının savaşta öldüğünü sadece Ryan’ın kaldığı belirtir ve onun da eve gönderilmesini rica eder. Başkan bu isteğe kayıtsız kalmaz ve Ryan’ın eve sağ salim şekilde gönderilmesini emreder. Bu görev için 8 asker görevlendirilir ve Fransa’nın içinde kaybolmuş er Ryan aranmaya başlar.

 

The İmitation Game

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar büyük bir ilerleme gösterir ve diğer ülkeler baş etmekte zorlanır. Almanların gizli Engima kodu ise çözülemeyen bir şifredir ve bu şifreyi çözebilmek için İngiliz matematik dehası Alan Turing görevlendirilmiştir. Eğer bu şifre çözülebilirse savaşın seyri değişecek ve Almanlar yenilgiye uğratılacaktır. Film gerçek hayattan esinlenilerek çekilmiştir.

 

Fury

Başrolde Brad Pitt’in bulunduğu film İhtilaf devlerine karşı savaşan Nazileri konu almaktadır. Çavuş Wardady’nin yönettiği tanka ve tank birliğine sonradan şöför yardımcısı olan Norman kendini bir türlü oraya ait hissedemez. Çavuş ise uyum sorunu yaşamaması için elinden geleni yapmaktadır. İşler bu şekilde devam ederken ekibe Naziler tarafından kuşatılmış bölgenin korunması görevi verilecektir.

 

Battle For Sevastopol

Film Ruslar için efsane olan savaş kahramanı Lyudmila Pavlichenko’nun hikayesi anlatılmaktadır. Üniversiteyi tamamladıktan sonra kutlama yaparken 3 erkeğe karşı nişancılık yarışmasına katılır. 50 puan üzerinden 47 alarak eğitime hak kazanan Lyudmila 6 aylık savaş eğitiminden sonra cepheye alınır ve tek başına 309 kişi öldürerek savaşta büyük başarı elde eder.

 

Piyanist

İkinci Dünya savaşı başlamadan önce ünlü bir adam olan Wladyslaw piyano çalmakta çok iyidir. Naziler tarafından işgal edilen Polonya’da hayat bir hayli zorlaşırken Wladyslaw Yahudilerin toplatıldığı toplama kampına götürülmekten kurtulur ve Varşova’nın yıkın harabelerinde yaşamaya başlar. Buradan da kaçarak başkent içindeki enkazlarda yaşamaya çalışan Wladyslaw’a yardım eli uzatılacaktır.

 

Çöküş

Alman Führeri Hitler’in hayatının son dönemlerinin anlatıldığı filmde İkinci Dünya Savaşı artık bitmek üzeredir. Kızıl Ordu Berlin’in içlerine kadar ilerlemiş ancak bu Hitler’e gerçekçi gelmemiştir. Yenilgiyi bir türlü kabul etmeyen Adolf intihar etmeden hemen önce Eva ile evlenir ve onu da yanına alarak intihar eder. Hitler’in en sadık adamlarından olan Gobels’te tıpkı onun gibi ilk önce eşini sonra çocuklarını ve en son da kendini öldürerek intihar eder. Tüm bunlar Hitler’in sekreteri Traudl Junge’nin kaleminden anlatılmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir