Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Mafya Filmi

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Mafya Filmi
0

Mafya filmleri hemen hemen herkes tarafından beğenilen ve merakla izlenen mafya filmleri gerek aksiyon dolu olması gerekse film boyunca eksilmeyen karizmadan olsun oldukça beğenilmektedir. Bizde gelmiş geçmiş en iyi 10 mafya filmini ele aldık.

 

Scarface

Tony Kübalı kendi çapında bir suçludur ve Miami’ye gelerek uyuşturucu baronu Loggia’nın emri altına girecektir. Filmde başrol olan Montona hırsı ve azmi ile beraber uyuşturucu ve suç dünyasında hızla ilerleyip bu işte bir numara olmak istemektedir.  Al Pacino’nun başrolde olduğu film bir eser niteliğindedir.

Godfather

Daha çocukken İtalya’dan Amerika’ya göç eden Don Carleone, burada bulunduğu seviyeye gelebilmek için birçok insan öldürmüş, çokça savaşmış ve fazlaca düşmana sahip olmuştur. Oğullarından Sonny oldukça sinirli ve ne yaptığını pek bilmeyen biridir. Kızı kötü bir evlilik yapmasına rağmen kocasını sevmektedir. Küçük oğlu Michael ise kahramanlık madalyası almış olan bir askerdir.

Donnie Brasco

70’li yılların anlatıldığı filmde FBI’ın yaptığı büyük operasyondan esinlenilerek yapılmıştır. Lefty  yaşlı, tecrübeli ve karizmatik bir mafya babasıdır.

The Untouchables

Ness günden güne yozlaşan Chicago’ya gönderilen ajandır. Ness’in görevi ise Al Capone’nun işini bitirmektir. Capone ise şehirdeki en güçlü kişilerden biridir ve nüfuzunu kullanmaktadır.

 

Miller’s Crossing

Filmde birbirine düşman gruplar, katiller, çeteler bulunuyor. Leo’da bir gangsterdir ve yardımcısı olan Tom ile beraber Doğu şehrini idare etmektedir. Ancak şehre yeni gelenler bu iki arkadaşı baya zorlayacaktır.

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Eddy ve arkadaşları bir gün kumar oynamak üzere kumarhaneye giderler. Diğer arkadaşlarına göre bu işte en iyisi Eddy’dir. Tüm yeteneklerini kullanmasına rağmen oyun hileli olduğundan Eddie kaybeder ve yarım milyon paund borçlanır. Eğer bir hafta içinde bu parayı ödemezse arkadaşının parmakları kesilecektir.

 

Casino

70’li yılların Las Vegas’ında geçen filmde karanlık olaylar ve derin ilişkiler sinemaya aktarılıyor.

 

GoodFellas

Gerçek hayattan filme uyarlanan filmde Henry bir gangsterdir ve iki arkadaşı olan Jimmy ve Tommy ile beraber bir soygun planlarlar. Oldukça hırslı olan iki arkadaşı soygun sırasında arkadaşlarını öldürür ve mafyada saygın hale gelirler.

 

Reservoir Dogs

Türkçe adıyla Rezervuar Köpekleri ünlü yönetmen Tarantino’nun ilk filmi olarak bilinmektedir. Senaryosunu da kendisi yazan Tarantino’nun filminde bolca kan, cinayet oldukça anlamsız diyaloglar ile karmaşık bir film sunuyor.

 

American Ganster

Bumpy ve yaverinin ölümünden sonra boşta kalan Harlem eroin işini Frank Lucas adında bir adam alacaktır. Güney Doğu Asya’dan gelen eroin oldukça farklı yöntemler ile şehre sokulur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir