Başrolde Yazarların Bulunduğu En İyi 15 Film

Başrolde Yazarların Bulunduğu En İyi 15 Film
0

Yazarlar dünyanın daha iyi bir yer haline gelebilmesi için sevgi ve nefreti kâğıda ilmek ilmek işleyen kişilerdir. Yazarlar kişilerin hayal gücünü geliştirir, umutlarını yeşertir ve fikirler oluşturur. Bizde bu listemizde konusunu yazarlardan almış 15 başarılı filmi ele alacağız.

 

 • Shakespeare in Love

1998 yapımı olan filmde ünlü yazar Shakespeare’in Romeo ve Juliet’in yazılmasına neden olan Viola de Lesseps’e olan aşkı konu alınmaktadır.

 

 • The Ghost Writer

Filmin konusu Başbakanın öldükten sonra yeni Başbakan Adam Lang anılarının yazılması için adam tutmaya karar vermektedir. Asıl mesele şu ki anıları yazacak olan kii hayatını tehlikeye atacak sırları biliyor olacaktır.

 

 • American Splendor

Harvey müthiş bir yeteneğe sahip bir adam ve tüm film boyunca ya markette,  iş yerinde çalışırken, eski karısıyla, yeni bir eşle veya yazarken bulacaksınız.

 

 • Stranger Than Fiction

2006 yapımı olan filmde Harold, sevdiği kadın olan Kay’ın isteklerine göre yaşayan yalnız bir adamdır. İşin ilginç yanı şu ki Kay romanına ne yazarsa yazsın bunlar gerçekleşmektedir ve Harold romanın bitmesi için bir yol aramaktadır.

 

 • Before Sunset

Aradan geçen 9 kocaman yılın sonunda Jesse ve Celine’nin yolları Viyana’da birleşecektir. Aradan geçen koca yılda Jesse bir yazara dönüşmüştür ve Celine ile geçirdiği bir günü kitabında yazacaktır ve bu ona aşık olmasına neden olacaktır fakat bu gerçek midir?

 

 • 2046

2046 romanını yazan Chow Mo Wan’nın hayatını ele filmin son serisi olan filmde geleceğe gidip gelen ve kayıp hatıralar peşinde olan tren konu alınmaktadır. Bilim kurgu ve dramanın başarılı örneklerinden olan film oldukça beğenilmiştir.

 

 • Misery

Oscar kazanmış olan filmde Kathy sevdiği adamın gitmesine engel olabilmek için onun bacağını kıracaktır. Tüm bunlara eklenecek olan birde bitmek tükenmek bilmeyen acılar olacaktır.

 

 • Fear and Loathing Las Vegas

1998 yapımı olan filmde Terry uyuşturucu bağımlısı bir yazardır ve yeni yerler görebilmek için La Vsegas’a gitmeye karar verir ancak bu yolda yalnız olmayacaktır. Yanında kaçık avukatı ile beraber yola düşecektir. Başrollerde Johnny Depp ve Benico Del Toro bulunuyor.

 

 • Capote

Truman Capote kitabını yazabilmek için neredeyse 5 yıl boyunca uğraştı çünkü ona göre bu alelade bir kitap değildi. Kurgu olmayan romanını yazabilmek için hemen hemen girmediği yer kalmayacaktır.

 

 • Sideways

2004 yapımı olan filmde Paul, Alexander Payne’nin yönlendirmesi sonucu yazar olmuştur. Oldukça öfkeli olan bu romancı Miles ve Jack ile yolculuğa çıkacaktır. Biri depresyonda olan ve diğeri de evlenecek olan bu iki arkadaşla beraber vakit geçirebilmek için iki kadında tanışacaklardır ve bu tanışma yazarımızın geleceğini değiştirecektir.

 

 • Adaptation

Charlie Kufman tarafından yazılan senaryonun başrolünde Nicolas Cage yer almaktadır ve birçok sinemasevere göre Cage’in başrol aldığı en başarılı filmlerdendir. Oynadığı karakterin zorluğu ve Nicolas’ın başarılı performansı ile ortaya muhteşem bir film çıkmaktadır.

 

 • Midnight İn Paris

Yazar olan kahramanımız artık ilhamını yitirmiş ve yazabilmek için bir yol aramaktadır ve bu yüzden Paris’e doğru gider. Burada bir kadınla tanışır ve tüm hayatı değişir.

 

 • The Shining

Stephen King’in romanından uyarlanan film korku türünün en başarılı filmlerindendir. Yazarlar yazabilmek için sakin, huzurlu sessiz ve bir başlarına kalmaları gerekmektedir. Fakat fazla çalışmak, aşırı stres insanları bir süreden sonra delirte biliyor buna geçmişte yaşanan acılar da eklenince bela artık yanı başınızdadır.

 

 • Limitsiz

Eddie sefil bir halde yaşan Amerikalı bir yazardır. Bu şekilde sefalet içinde yaşarken bir ilaçla tanışır ve tüm hayatı değişir. Bu sayede paraya, şöhrete ve çekiciliğe sahip olacaktır.

 

 • Çalıntı Hayat

Amerika’da The words kitabının satılmasıyla oldukça büyük başarı yalayan Rory içten içe vicdan azabı çekmektedir çünkü kitabı aslında o yazmamıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir