3 Nisan’dan İtibaren Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitime Başlanacak

3 Nisan’dan İtibaren Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitime Başlanacak
0

YÖK Başkanı Erol Özvar, 3 Nisan itibarıyla üniversitelerde uzaktan öğretimle birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebileceğini duyurdu. Bu gelişme, yükseköğretimde önemli bir adım olarak kabul edilmektedir.

Kahramanmaraş Depreminin Etkileri ve Üniversitelerin Rolü

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında üniversiteler, depremzedelere barınma, yemek ve sağlık hizmetleri sağlama görevini üstlenmiştir. Üniversitelerin yurtları, depremzedelerin barınma ve temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılmıştır. Bu süreçte, deprem bölgesindeki ve çevre illerdeki üniversiteler AFAD ile koordineli çalışarak önemli katkılar sağlamışlardır.

Deprem ve Üniversitelerin Durumu

Türkiye’deki toplam 4 milyon 187 bin yükseköğretim öğrencisinin yaklaşık 676 bini deprem illerinde ikamet etmekte veya o illerde kayıtlıdır. Bu durum, yükseköğretim sistemindeki her 6 öğrenciden birinin depremden doğrudan etkilendiğini göstermektedir. 18 üniversitede görev yapan yaklaşık 17 bin akademisyen ve 30 bin idari personel de depremden doğrudan zarar görmüştür. Depremde toplam 1589 öğrenci ve 148 personel hayatını kaybetmiştir.

Yeni Kararlar ve Eğitim Süreci

YÖK olarak alınan yeni kararlar şu şekildedir:

  • 3 Nisan itibarıyla sınıflarda yüz yüze eğitim verilebilmesine,
  • Yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının kararları ile derslerin hem uzaktan öğretim ile hem de yüz yüze verilebilmesine,
  • Yarıyıl sonu, tek ders, tez izleme, yeterlilik sınavı gibi sınavların ne zaman ve nasıl yapılacağının yükseköğretim kurumlarının yetkili kurulları tarafından belirlenmesine karar verilmiştir.

Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Geçiş Yaparken Uzaktan Eğitim de Devam Edecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, 3 Nisan itibarıyla üniversitelerde uzaktan öğretimle birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aranmaksızın sınıflarda yüz yüze eğitim verilebileceğini duyurdu. Bahar dönemindeki ara sınavlar ise şeffaflık ve denetlenebilirlik ilkesi esas alınarak uzaktan öğretim yöntemleriyle çevrimiçi gerçekleştirilecek.

Üniversiteler Depremzedelere Destek Oluyor

YÖK Başkanı Özvar, üniversitelerin depremzedelere sağladığı hizmetler hakkında bilgi verdi. Deprem bölgesindeki üniversiteler AFAD ile koordineli olarak depremzedelere barınma, yemek ve sağlık hizmetleri sağlamıştır. Yurtlar ve üniversitelerin diğer imkanları depremzedelerin acil ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli roller oynamıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir