İttifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri 8 Nisan’da belirlenecek

İttifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri 8 Nisan’da belirlenecek
0

Türkiye, 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri için geri sayımda. Bu önemli seçimlere sayılı günler kala, oy pusulasındaki yerleri belirlemek için ittifaklar ile siyasi partilerin kura çekimi, 8 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerleri ise daha önce belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı adaylarının sıralamasının, pusuladaki yerlerine göre belirleneceği ifade edildi.

Seçim takvimi kapsamında, oy pusulalarının basımına 12 Nisan’da başlanacak. Milletvekili kesin aday listeleri ise 19 Nisan’da açıklanacak. Bu tarihe kadar milletvekili seçimine girecek ittifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi gerçekleştirilecek.

Aday listeleri de yine seçim takvimi kapsamında açıklanacak. Milletvekili aday listeleri, 9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek. 15 Nisan’da milletvekili geçici aday listeleri duyurulurken, kesin aday listeleri 19 Nisan’da yayınlanacak.

Seçmenlerin oy verme işlemi, yurt içinde 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçim günü ile sınırlı değil. Gümrük kapıları ile yurt dışında oy verme işlemi ise 27 Nisan tarihinde başlayacak. Bu tarihe kadar yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, oy kullanmak için gerekli işlemleri tamamlamalılar.

Türkiye, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan seçimlerle birlikte önemli bir dönemeçten geçecek. Siyasi partilerin ve ittifakların oy pusulasındaki yerleri, belirleyici olacak faktörlerden biri olarak görünüyor. Bu nedenle, kura çekimi öncesinde tüm partilerin heyecanı ve merakı büyük. Sonuçlar, 8 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek olan kura çekimi sonrasında belli olacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir