8.Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başlıyor!

8.Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başlıyor!
0

8. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, bu yıl 9 Kasım tarihinde başlayacak. Türkiye`den de pek çok filmin yer aldığı festival ile ilgili, Festival yöneticisi Prof. Dr. Bengi Semerci, AA muhaberine açıklamalarda bulundu. Semerci, festivalin bu sene 8.sinin düzenlendiğini söyleyerek, “Aslında bilimsel bir programla film festivalini birleştirerek, tüm toplumu ilgilendiren konuları sanatla birlikte tartışmaktı amacımız. Bu şekilde de devam ediyoruz.” dedi.
Tematik bir festival olduklarını ve adalet temasının bulunduğunu belirterek “Adaletin her alanını gösteren, onlarla ilişkili ve yeni olan, Türkiye’de gösterilmemiş filmlerden bir seçki oluşturuyoruz.” dedi. Aynı zamanda  “2017 ve 2018 yılına ait filmler. Bu filmlerin birçoğu Berlin’de, Cannes’da ve Saraybosna Film Festivali’nde yarışmadaydılar. Bir kısmı ödül kazanmış, bir kısmı ise sadece yarışmaya katılmış filmler. Temel amaç filmlerin adalet temalı olması olduğu için, seçkiler de buna göre hazırlandı.” diye konuştu.

Semerci konuşmasında 3 bin kısa film başvurusunun ve 400 uzun metrajlı film başvurusunun olduğunu belirterek, “Bu yıl özellikle yarışmada adalet temalı başvuran filmimiz yok maalesef. Yarışma için başvuru gelmedi. Daha önceki yıllarda yarışmada en azından ikişer Türk filmimiz oluyordu ama bu yıl yok.” dedi. “Kule, 11 yaşında Filistin’de mülteci kampında doğmuş ve hiç oradan dışarı çıkmamış bir çocuğun hem dedesinin anlattıkları hem çevresinde gördükleriyle Filistin-İsrail ilişkisini irdeleyen, Filistinlilerin yaşadıklarını da geçmişe dönük anılarını gösteren bir animasyon film. Çok etkileyici bir film. Ben ilk izlediğimde çok etkilenmiştim. Aslında erişkinler için ama animasyon olduğu ve bir çocuğun dilinden anlatıldığı için çocukların da izleyebileceği bir film.” şeklinde konuşmasına devam etti.

Festival kapsamında “12 Yıllık Gece”, “Ayka”, “Benim Kızım”, “Çevirmen”, “Daimi Şüpheliler”, “Erkekler de Ağlar”, “Filler Çimen”, “Fındıklar Kırılırken”, “İtaat”, “Krotoa”, “Kule”, “Kuzey Rüzgarı”, “Limonata”, “Mali”, “Sessiz Devrim”, “Sokağın Sesi”, “Suç Unsuru”, “Suçlu”, “Şok Dalgası, Aklımın Günlüğü”, “Terbiye”, “Utoya 22 Temmuz” ve “Yük”ün de aralarında bulunduğu filmler izlenebilecek. 15 Kasım`da ki ödül töreniyle ise festival sona erecek.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir