Savaş Esirlerinin Konu Alındığı 10 Sağlam Film

Savaş Esirlerinin Konu Alındığı 10 Sağlam Film
0

Kimi insanlara göre İkinci Dünya Savaşından sonra büyük savaşlar artık yapılmıyor olsa da geri kalan insanlar için savaş hala devam etmekte. Bunun sonucunda binlerce insan ölmekte yüz binlercesi yaralanmakta ve milyonlarcası da göç etmektedir. Savaş ile alakalı olarak kütüphanelerce yazılar yazılmış, kahramanlıklar, katliamlar, fetihler ve utançlar ders kitaplarında işlenmiştir. Bizde bu listemizde savaştan değiş savaş esirlerinden bahsedeceğiz.

 

Avcı – The Deer Hunter

Avcı filminde birbirine sıkıca bağlı olan 3 arkadaşın birbirinden ayrı düşmesini konu almaktadır. ABD’nin Vietnam’a asker çıkarmasından sonra çocukluk arkadaşı olan Michael, Steven ve Nick’de asker olarak savaşmaya gider ancak talihsiz bir olay yollarını ayırır.

 

Dunkirk

2017 yılında gösterime giren ve oldukça beğenilen film İkinci Dünya Savaşının ilk yıllarını ele almaktadır. Naziler diğer ülkelere göre oldukça güçlüdür. Fransa, İngiltere, Belçika ve Kanada birliklerinden oluşan 400 bin asker Dunkirk bölgesinde Almanlar tarafından sıkıştırılmıştır. İngiltere Başbakanı Churchill tarafından başlatılan kurtarma operasyonu oldukça garip şekilde gerçekleşecektir.

 

Büyük Kaçış – The Great Escape

İkinci Dünya Savaşından sonra askeri kampta esir olarak tutulan bir grup savaş esiri Almanlar tarafından sürekli izlenmektedir. Almanların tüm gözetlemelerine rağmen kamptan kaçmayı düşünen İngiliz esirler sınırlarını zorlayarak kaçmaya çalışacaklardır.

 

The Hill

1965 yapımı olan filmde Afrika’da bulunan İngiliz hapishanesinde yatan İngiliz mahkûmlar zorlu şartlarda hayatta kalmaya çalışacaklardır.

 

Fedailer Treni – Von Ryan’s Express

Müttefik güçler artık Almanya’nın içlerine doğru ilerlemeye başlamıştır ve Alman savaş pilotu Ryan’ın uçağı düşürülmüş ve pilot esir alınmıştır. Kampa iyice alışan Ryan oradan kaçmak yerine orada yaşamaya başlamıştır ve bu nedenle ona Von Ryan adı verilmiştir.

 

Şafak Harekatı – Rescue Dawn

2006 yapımı olan filmde Pilot Dieter, Vietnam’da savaşırken uçağı düşürülür ve esir edilir. Bulunduğu kamptan kaçmayı düşünen Dieter her türlü tehlikeyi göze alarak planını uygulayacaktır.

 

Mayın Sahili – Under Sandet

Gerçek hayattan esinlenilen film İkinci Dünya Savaşı sonrasını ele almaktadır. 1945 yılında esir alınan Alman askerler Danimarka sahiline döşenmiş mayınları temizlemekle görevlendirilirler. Toplamda 2,2 milyon mayını etkisizleştirmeleri gereken esirler görevi bitirdiklerinde evlerine dönebileceklerdir.

 

Casuslar Kampı – Stalag

Yine İkinci Dünya Savaşını konu alan filmde Almanların elinde olan Luftwaffe bölgesinde bir esir kampı kurulmuş ve onlarca milletten esirler tutulmaktadır. Esirler içinde bulunan Amerikalılar bir kaçış planı organize ederek firar edeceklerdir.

 

Boyun Eğmez – Unbroken

2014 yapımı olan film 1936 yılında geçmektedir. Amerikalı koşucu olan Louis Berlin Olimpiyat Oyunlarında ülkesini temsil edecektir. Dereceye girmesine rağmen madalya kazanamayan Louis çok iyi performans gösterir ve Hitler’in dikkatini çeker. 4 yıl sonra gerçekleşecek olan Tokyo Olimpiyat oyunlarında da favori isimdir ancak patlak veren savaş oyunların iptal edilmesine neden olur.

Geçmişin İzleri – The Railway Man

İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilmeye başlayan Thai demiryolu Japonların müttefikleri ile olan iletişimini büyük oranda kolaylaştıracaktır. Demiryolunun inşasında Japonlar ile beraber esirler de çalıştırılmaktadır. Zorlu şartlar altında çalıştırılan esirlerden bazılarını hayatını kaybetmiş kalanlar ise yorgunluk ve açlıkla mücadele etmektedirler.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir