Romandan Uyarlanan Efsane 10 Film

Romandan Uyarlanan Efsane 10 Film
0

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız film türlerinden olan uyarlama ve biyografi filmleri izleyiciler tarafından daha çok tercih edilmeye başlandı. Her ne kadar hepsi başarılı olmasa da birçok film romandan oldukça başarılı şekilde uyarlanmıştır.

Romandan filme uyarlanan filmler kısıtlı imkanlar ile çekildiğinden dolayı kimi zaman beklentiyi karşılamasa da bazı filmler kelimenin tam anlamıyla mükemmel şekilde uyarlamıştır. Bizde bu yazımızda romanlardan uyarlanan efsane filmleri aldık.

 

Fight Clup

Chuck Palahniuk’un Dövüş Kulübü fromanından uyarlanan filmde Edward Norton ve Brad Pitt başrolde bulunuyor. Romandan uyarlanan en başarılı filmlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

 

The Sheltering Sky

Paul Bowles’in kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğuna Bernardo Bertolucci oturmuştur. 1990 yapımı olan filmde içsel yolculuğunu tamamlamak isteyen bir yazarın Afrika topraklarındaki macerası konu olarak işlenmiştir.

 

Great Expectations

Charles Dickens’in romanından uyarlanan Great Expectations filmde ne yaparlarsa yapsınlar bir türlü ayrılamayan ve kaderleri beraber yazılan çiftin duygu yüklü hikayesinin ele alındığı filmin yönetmenliğini Alfonso Cuaron yapmıştır.

 

Charlie and the Chocolate Factory

Roald Dahl’ın Charlie’nin Çikolata Fabrikası kitabından uyarlanan film ilk olarak çocuk kitabı olarak yayınlasa da yetişkinlerinden beğenmesinden sonra her yaş tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

 

Anna Karenina

Dünyaca ünlü yazar Leo Tolstoy imzasını taşıyan ve klasik dünya edebiyatı olarak gösterilen Anna Karenina kitabından uyarlanan filmde Anna aşk, zoraki evlilik ve tabular arasında gidip gelmektedir.

 

American Psycho

Amerikalı yazar Bret Easton Ellis tarafından yazılan romandan uyarlanan filmde insanı rahatsız etmesine rağmen izlemeye devam edeceğiniz sahneler mevcuttur.

The Shining

Stephen King’in birçok romanı filme uyarlanmıştır ve bunlardan biride The Shining romanıdır. Korku türünde olan filmin yönetmenliğini ise Stanley Kubrick yapmıştır. Filmde otelde kalan 3 kişilik bir ailenin yaşadığı korku ve gerilim dolu anlar ele alınmaktadır.

 

Hababam Sınıfı

Türk Sinemasının en ünlü eseri olan Hababam Sınıfı filmi de Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı kitabından uyarlanmıştır.

 The Godfather

İMDB listesinde gelmiş geçmiş en başarılı film olarak gösterilen Baba filmi de Mario Puzo’nun The Godfather kitabından uyarlanmıştır. Suç, Para ve mafya üçgenindeki film oldukça beğenilmektedir.

One Flew Over The Cuckoo’s Nest

Ken Kesey’in en çok satılan kitabı olan Guguk Kuşu romanından uyarlanan dram komedi türündeki film oldukça başarılı olarak gösterilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir