Konusunu Ayılardan Alan Filmler

Konusunu Ayılardan Alan Filmler
0

Önceki listelerimizde atları, kedileri ve köpekleri konu alan filmleri listeledik bu listemiz ise ayıları konu alan filmler olacak. Bazıları animasyon bazıları belgesel türünde olan filmlerin başkahramanı yine ayılardan oluşmaktadır. Gelin listemizi hep beraber inceleyelim.

 

Ayı Ted

Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en küfürbaz ve edepsiz ayısı olan Ted’e merhaba deyin. Bir Noel gecesi henüz 8 yaşında olan John bir dilek tutar ve oyuncak ayısının canlanarak kendini ile konuşmasını ve arkadaş olmasını ister. Sabah uyandığında ise ömür boyu en iyi arkadaşı olacak olan Ted artık canlanmıştır. Çocukluğu boyunca pek arkadaşı olmayan John artık yalnız bir çocuk değildir. Zaman ilerler ve John 30 yaşında bir adam olur. Ted ile aynı evde yaşayan John Ted’i kıskanmaya başlamıştır.

 

Ayı Ted 2

Serinin ikinci filminde Ted ve John oldukça mutludurlar ancak Ted’in mutluluğu daha fazladır çünkü artık bir insanla evli bir oyuncak ayıdır. İlk başlarda herşey iyi ilerlerken ilişkileri bozulur bunu toparlamak için evlat edinmeye karar verirler ancak yasalar bunu engeller. Ayı Ted, John ve yeni tanıştıkları avukat ile maceraya atılırlar.

 

Ayı Paddington

Teyze Lucy tarafından büyütülen genç bir ayı teyzenin yaşlanması üzerine sokakta kalır ve kendine bir yuva bulabilmek için yük trenine atlayarak Londra’ya doğru yola çıkar. İstasyonda kaybolan ayı hayatın gerçekleri yüzleşirken bu sırada Brown ailesi ile karşılaşır. Aile genç ayıya üzülür ve geçici olarak yanlarına almak isterler. Paddington istasyonunda buldukları için ona da Paddington adını verirler.

 

Ayı Kardeş 1-2

Film henüz beyaz adamın girmediği Kızılderili topraklarda geçmektedir. Kenai’nin abisi ruhları korumaya çalışırken bir ayı tarafından öldürülür. Bunun üzerine o da bir ayının bedenine hapsolur. Gözlerini intikam hırsı bürüyen Kenai artık bir ayı olarak hayatına devam edecektir.

 

Ayı Yogi

Çizgi filmlerden hatırladığımız Ayı Yogi bu sefer bir sinema filminde karşımıza çıkıyor. Filmde bir belgesel çekimi için Jellystone parkına gelen ekip Ayı Yogi ve onun yardımcısı olan Boo-Boo ile tanışacaklardır.

 

Ayı – Bir Sevgi Filmi

1988 yapımı olan filmde bir aynın bebeklikten yetişkinliğe olan hikayesi ele alınmaktadır. Henüz yavruyken annesi ölen ayı korunmak için yetişkin bir ayıya ihtiyaç duymaktadır. Ancak oldukça büyük bir ayıya yanaşmak o kadar da kolay olmayacaktır hele ki Bill ve Tom adlı iki avcının olduğu yerde.

 

Ayı

2010 yapımı filmde kamp yapmak için seyahat eden 4 gencin araç lastiği ormanın ortasında patlar. Tekerleğin tamiri sırasında arkadaşlardan biri karşısına çıkan yavru ayıyı öldürecektir. Yavrunun ölümünden hemen sonra gelen anne ayı da gençlerin gitmesini engelleyecektir. Bu bekleme sırasında ise gençleri sırları bir bir ortaya çıkacaktır.

 

Ursul

Bükreş Sirk’i içine düştükleri maddi sıkıntılar yüzünden oldukça zor durumdadır. Bu durumda Sirk yöneticisi sirkte şov yapan ayıyı Alman avcılara satarak gelir kazanmayı düşünür ve ayıyı satar. Fakat sirk çalışanları buna razı olmaz çünkü ayı öldürülecektir. Bunun üzerine yönetici satmış olduğu ayıyı geri kaçırmak ister.

 

Ayı ve İnsan: Bitmeyen Çatışma

Belgesel türünde olan yerli filmde boz ayıların insanlar ile olan çatışması konu alınmıştır. Ayılar çiftçilerin bahçelerine, hayvanlarına ve bal kovanlarına zarar verirken köylülerde ilk fırsatta onları öldürmeye çalışıyorlar. Film Karadeniz bölgesindeki sorunu farklı bakış açısından anlatmaktadır.

 

Grizzly Man

2005 yapımı olan belgesel tarzındaki filmde Timothy Treadweel amatör ayı uzmanıdır ve kız arkadaşın ile birlikte Alaska’daki ayılar ile beraber 13 yaz boyunca beraber kaldı. Ancak uzun süre haber alınamayan Timothy ve sevgilisinin cesedi ayılar tarafından parçalanmış şekilde bulundu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir