Kahramanı Atlar olan En Özgür Filmler

Kahramanı Atlar olan En Özgür Filmler
0

İnsanlık tarihi boyunca hemen hemen her konuda insanoğlunun yanında yer alan canlılardan atlar geçmişte büyük öneme sahipti.

Günümüzde eskisi kadar kıymet görmeyen bu canlılar aslında hala en yakın dostlarımızdan biridir. Savaşta, barışta, üretimde, sağlıkta, ulaşımda ve daha birçok alanda kullanılan atlar hakkında daha çok şey yazabiliriz ama bunun yerine ana konusu atlar olan filmleri ele alacağız.

 

The Turin Horse

2011 yapımı olan filmde Nietzsche yolculuk yaparken bir atın sahibi tarafından kırbaçlandığına şahit olur. Atı korumak için boynuna sarılan filozofa bir ay içinde akıl hastalığı teşhisi konur. Bu hastalık yüzünden yatağa bağlı kalan Nietzsche artık konuşamayacaktır. Peki, ata ne oldu?

 

Spırıt

Animasyon tarzında olan filmde bir atın vahşi batıya yolcuğu konu alınmaktadır. Bizim aygır yolculukta Rain adlı Kızılderili atına aşık olur.

 

Flıcka

Henüz 16 yaşında olan Katie ailesi ile beraber çiftlikte çalışmak için yerinde duramamaktadır. Katie çiftliğe gittikten sonra son derece vahşi olan Flicka adlı at ile dostluk kurar ancak babası buna izin vermeyecektir.

 

The Derby Stallion

2005 yapımı olan filmde Patrick hayatının nasıl ilerlediğini anlamayan ve buna yön vermeyen biridir. Patrick, Houston adlı yaşlı ve engelli bir adamla arkadaşlık kuracaktır.

 

Dreamer

Crane son derece yetenekli bir at eğitmenidir ve sürekli başkalarının yanında çalışarak işini yapamamaktadır. Bir gün ölüme mahkum edilmiş eski bir yarış atı getirilir. Crane’nin kızı olan Cale’in ısrarlarına dayanamayan babası atı iyileştirmeye çalışacaklardır.

 

The Black Stallion

1979 yapımı olan filmde gemide seyahate eden yolcular içinde son derece güçlü ve hırçın simsiyah Arap atı ve bir çocuk bulunmaktadır. Yolculuk esnasında yaşanan kaza sonucu gemi batar ve gemiden sadece çocuk ve at kurtularak ıssız bir adaya sürüklenirler.

 

Hidalgo

Gelmiş geçmiş en iyi yarışçılardan sayılan Hopkins artık o kadar da iyi bir yarışçı değildir. Bir gün Arabistan çöllerinde yapılacak olan yarışa davet edilen Hopkins teklifi kabul eder ve 3.000 km’lik yarışa hazırlanır.

 

War Horse

2011 yapımı olan film İngiltere’nin kırsal alanlarında ve Avrupa’da geçmektedir. Albert adındaki genç bir at alır ve onu eğiterek adına Joey adını verir. Bir çiftlik atı olan Joey kendini dünya savaşı içinde bulur.

 

Seabiscuit

Kalbi kırık bir jokey olan Johnny, eski milyoner yeni fakir Charle ve şehir yaşamına uyum sağlamaya çalışan kovboy Tom birbirini at yarışında tanır ve dostluk başlar. Bu üçlü Seabiscuit adlı muhteşem bir atı görür ve gelmiş geçmiş en büyük at yarışına katılmaya karar verir.

 

 

Secreteriat

2010 yapımı olan film gerçek hayattan sinemaya uyarlanmıştır. Erkeklerin egemen olduğu at yarışı oyunlarında bir kadının başarısı ele alınmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir