Her Birinde Bir Ders Olan 10 Muhteşem Film

Her Birinde Bir Ders Olan 10 Muhteşem Film
0

Bazı filmler kısa zaman içinde olsa kişiyi güldürmeye, korkutmaya veya hüzünlendirmeye yönelik olsa da bazı filmler bunlardan farklıdır. Nasıl yani diye sorabilirsiniz hemen açıklayalım. Bahsettiğimiz bu ayrı kategorideki filmler izleyiciye hayati bir ders verme temelinde çekilmiştir. İzleyince hayattan bir ders alacağınız 10 filmi sizler için listeledik.

 

İMDB puanı 7,9 olan Ben, Daniel Blake, Newcastle’da yaşamını sürdüren Daniel adlı marangozun hayatını ele almaktadır. Bir gün Daniel aniden kalp krizi geçirir ve doktorlar bir daha çalışmasına müsaade etmez. Bütün hayatı boyunca kendi parasını kendi kazanan Blake bundan sonra devletin işsizlik fonuna başvurmak zorunda kalacaktır.

  • A Serious Man

1960’lı yıllarda geçen film, fizik profesörü olan Larry’nin kötü giden hayatını ele alıyor. Larry karısı tarafından terk edilir buda yetmezmiş gibi karısı onu en yakın arkadaşı ile aldatır. Tüm bu sıkıntıları çeken Larry’nin serkeş kardeşi de onun evine taşınır ve hayat Larry için dayanılmaz bir hal alır.

 

  • Ukikusa

Seyahat ederek ilerleyen aktör ekibi, Japonya’nın bir köyünde mola verir. Ekibin başında olan Koajuro köyde bulunan eski aşkını da ziyaret etmek ister.

 

  • Ladri Di Biciclette

1948 yapımı olan film ikinci dünya savaşı dönemlerini ele almaktadır. Bir baba ve oğul filmi olan Bisiklet Hırsızları’nda uzun süredir işsizlikten dolayı çalışamayan Antonio sonunda bir iş ayarlar ve bisiklet ile dolaşarak duvarlara film posterleri asacaktır. İşe başladığı ilk gün bisikleti çalınan Antonio, oğluyla beraber hırsızları aramaktadır.

 

  • Bacheha-Ye Aseman

1997 İran yapımı olan Cennetin Çocukları, iki kardeşin yaşadığı tüm sorunlara rağmen az ile yetinebilmeyi ele almaktadır. Zahra’nın ayakkabıları bir gün kaybolur ve abisi ile ayakkabılarını paylaşırlar. Yeni bir ayakkabı alamayacak kadar fakir olan kardeşler ayakkabıyı sıra sıra giyerek okula gitmektedirler.

 

  • Zendegi Va Digar Hich

1992 yapımı olan Ve Yaşam Sürüyor filmi de yine İran yapımıdır. 1990 yılında gerçekleşen büyük İran depreminden sonrasını ele alan filmde baba ve oğul bir filmde oynayan iki çocuğun durumunu merak eder ve deprem bölgesine doğru yola koyulur.

 

  • The Salt Of The Earth

2014 yılında izleyici ile buluşan filmde kaşif Salgado oğluyla beraber insanların hallerini fotoğraflamakta ve henüz insanlar tarafından keşfedilmemiş toprakları aramaktadır.

  • Roma, Citta Aperta

Roma, Açık Şehir filminde birkaç kişiden oluşan direniş grubunun faşizme karşı mücadelesi işlenmiştir.

 

  • Ghost Dog: The Way Of The Samurai

Samuray öğretilerine göre yaşayan bir adam kendi hayatını kurtaran mafya babasına sonuna kadar hizmet etmeye yemin etmiştir ve bu nedenden dolayı adeta onun silahına dönüşmüştür.

  • The Greatest Showman

Oldukça yeni olan Muhteşem Şovmen filminde, Barnum çocukluğundan beri şovmen olmak istemekte ve bu hayalle yaşamaktadır. Çalıştığı yerin iflas etmesi sonucu kendi gösteri dünyasını kurar ve burada şovlar düzenlemeye başlar ancak işler beklediği kadar iyi gitmez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir