Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 Felsefi Film

Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 Felsefi Film
0

Eğer kaliteli filmler izlediyseniz her film bir tecrübe sahibi olmanızı sağlamaktadır. Bu filmler sayesinde olayları farklı okuyabilir, yeni bakış açısı kazanabilirsiniz. İşte bu çerçevede hazırladığımız listemizde 10 güzel filmi ele aldık.

 

Isle Of Dogs – Köpek Adası

20 Nisan 2018 tarihinde izleyici ile buluşan animasyon filmde otoriter yönetici olan Kobayashi hastalık sahibi oldukları gerekçesi ile tüm köpekleri çöplerin atıldığı bir adaya gönderir. Atari ise Koboyashi’nin varisidir ve köpeği olan Spots’u aramaya çıkar.

 

Lady Bird – Uğur Böceği

Christine oldukça sevecen, dediğim dedik olan ve her ne kadar annesi gibi olmak istemese de onun gibi olan genç bir kızdır ve herkes onu Uğur Böceği diye çağırmaktadır. Christine’nin annesi eşi öldükten sonra geçinebilmek için durmadan çalışan bir hemşiredir.

 

Mudbound – Savaştan Sonra

Savaştan Sonra adlı kitaptan uyarlanan film Dee Rees tarafından yönetildi. İkinci Dünya Savaşı yeni bitmiştir ve evlerine dönen Jamie ve Ronsel sıkı dostlar olmuşlardır. İki aile arasındaki dostluk üzerinden, adaletsizlik, ırkçılık ve toprak savaşı gibi konular ele alınmaktadır.

 

Foxtrot

Michael ve Dafna çiftinin çocukları olan Jonathan ve Alma ile birlikte oldukça sade ve düzenli bir yaşam sürmektedirler. Jonathan askere alınır ve aile için zorlu bekleyiş süresi balar çünkü çocuklarının hayatından endişe etmektedirler.

 

Aus Dem Nichts – Paramparça

Katja eşi ve oğlunu bir patlama sonucu kaybetmiştir. Tüm hayatı biranda tepetaklak olan Katja’nın tek isteği ise saldırıyı yapanları bulmak istemesidir. Saldırı ilk başta farklı yerler ile bağlantılıymış gibi görünse de aslında ırkçı Naziler tarafından yapılmıştır.

 

Güzel Adam Süreyya

Belgesel tadında olan filmde Fikret Orman, Ali Gültüken, Feyyaz, Querasma gibi önemli futbolcular ile röportajlar yapıp Beşiktaş’ın simgelerinden olan Süreyya Soner’in hikayesi anlatılmaktadır.

Una Mujer Fantastica – Muhteşem Kadın

Bir trans olan Maria kendinden yaşça büyük sevgilisini kaybeder bu bunun etkisinden kurtulamaz. Sevgilisinin ölümünden sonra bir başına kalan Maria artık ağır bir yükü taşımak zorunda kalacaktır.

 

Körfez

Selim 30 yaşında İstanbul’da yaşamaktadır. Eşi ile yeni boşanan Selim ailesinin yanına İzmir’e dönecektir. Selim boşanmanın etkilerini üzerinden atmaya çalışırken Körfez’de bir kaza yaşanır ve bu kaza şehri büyük oranda etkiler.

A Man Of İntegrity – İnatçı Bir Adam

4 Mayıs tarihinde vizyona giren filmde Reza çalıştığı işinden ayrılır ve karısı ile çocuğunu alarak uzaktaki bir köyde balık yetiştiriciliği yapmaktadır. Reza’nın hayatı oldukça sakin ve huzurludur ancak tek problemi çiftlik yakınındaki şirkettir. Şirket balıklar için zorunlu olan temiz suyu kesince Reza’nın balıkları ölüme terk edilir ve Reza buna karşı tek başına mücadeleye başlar.

 

The Girl – Kız

Alfred Hitchcock filmin karakteri için, geçimini modellik yaparak kazanan Tippi’yi seçecektir. İlk oyunculuk denemesinde başarılı olan Tippi’ye karşı yönetmenin bir saplantısı oluşacaktır ancak bu saplantı ilerleyen zamanda korkunç seviyeye ulaşmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir