En İyi Zaman Yolculuğu Temalı Filmler

En İyi Zaman Yolculuğu Temalı Filmler
0

Zaman yolculuğu yıllardır bilim dünyasının merak saldığı ve bilim kurgu sevenlerin de filmlere uyarladığı konu başlıklarından biridir. Bir makine ya da teknoloji yardımıyla kişilerin kendi bulundukları dönemin ilerisine ya da gerisine gitmesine zaman yolculuğu adı verilmektedir. Zamanda yolculuk yaşanılan dönem dışında eski ve ileriki dönemlerde de yaşanılan olayların birebir olması ve bunun sonsuz döngüde devam etmesi anlamına gelmektedir. Yani zamanda yolculuk yapan biri hangi döneme ve nereye giderse gitsin o dönemde yaşanmış olan veya yaşanacak olan olayı görecektir.

Zaman Yolculuğunun Filmlerdeki Gösterimi

Zaman yolculuğu temalı filmler uzun zamandır bilim kurgu tarzı film izlemeyi seven kişiler için çeşitli kurgularla sunulmaktadır. Bu filmler arasında IMDB puanları yüksek olan ve izleyici beğenisini sunan çok sayıda farklı seçenek vardır.

Zaman Yolcuları

Zaman yolcuları filmi üç dergi görevlisinin farklı bir ilanla karşılaşması sonucu bu ilanı takip ederek bir market görevlisini bulmalarıyla alakalıdır. Market görevlisi zamanda yolculuğu bulduğunu söylemektedir. Macera dolu filmlerden biridir. IMDB puanı 7.1 olarak belirlenmiştir.

A.R.O.G

Yerli bir zamanda yolculuk filmi olan A.R.O.G aynı zamanda komediyi de içerisinde barındırır. Serinin ilk filmi olan G.O.R.A gezegeninde pek çok dost kazanan Halıcı Arif, aynı zamanda düşman da edinmiştir. Bu düşmanlarından birisi olan Komutan Logar Halıcı Arif’i bir kapsülün içerisine koyar ve taş devri zamanına gönderir.

Geleceğe Dönüş

Geleceğe Dönüş filmi 1985 yapımı eski bir film olsa da zamanda yolculuk konusunda oldukça önemli bir yeri vardır. Bir araba vasıtasıyla zamanda yolculuk yapıp geçmişe giden karakterin geleceğe tekrar dönebilmesi ve yaşamını devam ettirebilmesi için anne ve babasını birbirine aşık etmesi gerekmektedir. Tekrar geleceğe dönebileceği kesin olmayan karakter zamanla yarışmaktadır.

Yokedici

Yokedici filmi IMDB puanı 8.1 olan zamanda yolculuk filmidir. Filmde 2029 sonrasında cehenneme dönmüş olan Los Angeles üzerindeki direnişçilerden kurtulmak için direnişin başı olan adamın annesinin ölmesi gerektiğine karar verilir. Direniş karşıtı bir genci geçmişe göndererek kaosu bitirmeye çalışırlar fakat bu görevi başarabilecek midir?

12 Maymun

12 Maymun filmi dünyayı sarsan bir virüsü konu edinmektedir. Bu virüs dünyadaki insan ırkının büyük bir çoğunluğunu öldürmüştür, kaçıp yeraltına saklanabilenlerin ise bir tedavi bulmaları gerekmektedir. Zaman makinesi yaparak virüsün ilk bulaştığı zamana gitmeye yoğunlaşırlar. İlk deneme için hükümlü birini tercih ederler fakat hükümlü karakter ilk denemesinde yanlış zamana gider. İkinci denemede ise kendini bir akıl hastanesinde bulur.

Maymunlar Cehennemi

Zamanda yolculuk üzerine çekilmiş en eski filmlerden biri olan Maymunlar Cehennemi 1968 senesinde beyaz perdede yerini almıştır. Film pek çok başka filme, diziye ve şarkıya ilham olmuştur. Konusu ise bir astronotun insan ırkını çeşitli bilimsel olaylarda denek olarak kullanılan ve maymunların hükmettiği bir ülkeye düşmesiyle ilgilidir. İnsan ırkı avlanmakta ve doğada savunmasız şekilde yaşamaktadır. Buna karşın bu astronot çok yardımsever ve iyi kalpli olan bilim adamı bir şempanzenin eline düşer. Karma konulu film pek çok kişinin beğenisini kazanmıştır.

Zamanda Sıçrayan Kız

Zamanda yolculuk konulu film izlemek isteyen anime tutkunları bu filme mutlaka göz atmalıdır. Filmde üç yakın arkadaştan biri okulda yapılan deneyler sonucu Kimya laboratuvarında tanımlayamadığı bir cismin üzerine düşer ve bu cisim ona farklı özel yetenekler kazandırır. Zamanda sıçrayarak hem geçmişe hem geleceğe giden kız geçmişte yaptığı hataları düzelterek kendisine iyi bir gelecek kurmayı hedefler fakat planları birbirine uymaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir