Down Sendromunu Merkezine Almış 10 Güzel Film

Down Sendromunu Merkezine Almış 10 Güzel Film
0

Kaliteli filmlerin en önemli özelliği verdiği mesajlardır diyebiliriz. Kimi şiddet karşıtlığını savunurken bir diğer aşk üzerinden devam eder ancak bazı filmler farkındalık oluşturabilmek için çekilmiştir. Engelliler, hastalar ve diğerler. Bu listemizde de merkezine Down sendromunu alan 10 filmi inceledik.

 

  • Demolition

2016 yılında izleyici ile buluşan filmin sonunda duygusal anlamda adeta bir yıkıma uğrayacaksınız. Bir yanda Down sendromlu çocuklar, bir yanda müzik diğer yanda ise atlıkarınca. Filmi izledikten sonra mutluluğun ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

  • Ghadi: Bir Melek Yaratmak.

Lübnan sinemasına ait olan Ghadi: Bir melek yaratmak oldukça eğlenceli bir film diyebiliriz. Balkona çıkıp sürekli bağıran Ghadi Down sendromlu bir çocuktur ve mahalleli ondan rahatsız olmaktadır. Bu duruma çok üzülen babası ise halka onun bir melek olduğunu inandırmaya çalışmaktadır.

  • Halam Geldi

Yerli film olan Halam Geldi filmi tam olarak Down sendromluları ele almasa da filmde akraba evliliği sonucunda doğan engelli çocukların durumlarını bize göstermektedir.

 

 

  • Kalandar Soğuğu

Bir başka yerli sinema örneği olan Kalandar Soğuğu 2015 yılında tamamlandı ve birçok kişi tarafından beğenildi. Filmde Karadenizli olan ve biri Down sendromlu iki çocuğuna annesine ve eşine bakan bir adamın hikayesi anlatılmaktadır.

 

  • Be My Baby

Nicole 18 yaşını yeni doldurmuş Down sendromlu genç bir kızdır. Oda tıpkı yaşıtları gibi normal olmak, evlenip çocuk yapmayı istemektedir.

 

  • 24 Hafta

Bu filmde yönetmen kürtaja oldukça çarpıcı bir şekilde bakmakta ve bunu seyircinin adeta gözüne sokmaktadır. Astrid yaşadığı ülkede son derece ünlü bir komedyendir ve hamile olduğunu öğrenir buna sevinen Astrid bebeği doğuracaktır ancak bebeğin Down sendromlu olduğunu öğrenince aldırmak ve doğurmak arasında ikilem yaşamaktadır.

  • Yeni Dünya

Yerli sinema örneklerinden olan Yeni Dünya filminde bir aile yaşadıkları köyden İstanbul’a göç eder. Ailenin tek çocuğu ise Down sendromludur ve devletin ona vereceği maaş ise ailenin geçinebilmesi için tek yoldur. Film 2015 yılında gösterime girmiştir.

 

  • Üzülme Dostum

Bir dünyanın değişimini Down sendromlu bir çocuğa bağlayan filmde sevinç, hüzün, neşe, umut gibi birçok kavramı hissedeceksiniz.

 

  • Ruh Eşim

2011 yılında izleyici ile buluşan filmde Bir adam ve kadın arasındaki aşk ve bir kadın ile oğlu arasındaki sevgiyi izleyiciye sunan Ruh Eşim ailecek oturup izlenecek türdedir. 1960’lı yıllarda Paris’te geçen filminde bekar bir annenin Down sendromlu oğlu için yaptıklarını ele almaktadır.

 

  • Sekizinci Gün

1986 yapımı olan Sekizinci Gün filminde Georges Down sendromlu bir gençtir. Harry ise mutsuz bir iş adamıdır. Harry her zamanki gibi dalgın dalgın araba sürerken az kalsın Georges’e çarpacaktır. Bu tanışmadan sonra Georges ve Harry sekiz gün boyunca beraber takılacaklardır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir