Asya Sinemasının En Güzel 30 Filmi

Asya Sinemasının En Güzel 30 Filmi
0

Bu listemizde 2000 sonrası çekilmiş olan Asya sinemasının en güzel 30 filmini ele aldık. İyi Seyirler

 

Kokuhaku

Ülkemizde İtiraflar olarak izleyici ile buluşan Japon sinemasına ait Kokuhaku, Bir öğretmen olan Moriguchi’nin öğrencilerine süt kutuları dağıtması ile başlamaktadır. Bir yandan kutuları dağıtırken diğer yandan da konuşan Moriguchi, kızının ölümünden dolayı sınıftaki iki öğrenciyi suçlamaktadır. Katilleri tespit eden öğretmen onları polise vermek yerine daha vahşi bir plan hazırlar.

 

Ang Ma Reul Bo At Da

Güney Kore sinemasının başarılı filmlerinden olan Şeytanı Gördüm filmde seri katil birçok kişiyi öldürmesine rağmen yakalanmaz. Son cinayetinden sonra gizli ajan tarafından takip edilen katil artık köşeye sıkışmıştır.

Saideke Balai

Bir Tayvan filmi olan Gökkuşağı Savaşçıları filminde, köyde yaşayan insanlar artık doğaya uyum sağlamış ve hayatta kalmışlardır. Bu insanlar mutlu şekilde yaşarken tanımadıkları insanlar gelirler ve onları köle olarak almak isterler. Köydeki halkın kaderini ise bir grup savaşçı belirleyecektir.

 

Oldeuboi

Yine Güney Kore sinemasının ürünü olan İhtiyar Delikanlı filminde Oh Dae-Su kaçırılır ve 15 yıl boyunca tutsak edilir. 15 yılın ardından serbest kalan adam intikam ateşi ile yanmaktadır.

 

Always: Sunset On Third Street

2005 yılı Japon sinemasına ait olan film 50’li yılları ele almaktadır. Sıradan bir ailenin düzenini, mutluluk ve hüznünü ele alan aile filmdir.

 

Yi Yi

Tayvan filmi olan Yi Yi oldukça modern olan Taipei ailesinin üç kuşağını ele almaktadır. Yaklaşık olarak 3 saatlik bir film olan Yi Yi izleyici sıkmadan akıcı bir üslupla ilerliyor.

 

The Raid

Türkçeye Baskın olarak geçen filmde özel polislerden oluşan 20 kişilik ekibin bir binaya baskına girmesini ve 30 kat boyunca karşılaştıkları zorlukları ele alıyor. 20 kişilik ekipten sadece birkaç kişinin kurtulması ile sonuçlanacak olan filmde dövüş sahneleri eksik olmayacaktır.

Bin Jip

Güney Kore sinemasına ait olan Boş Ev filminde hayatının bir amacı olmayan bir adam ve yardıma son derece ihtiyacı olan bir kadının hikayesi anlatılmaktadır.

Adamın kalacak bir yeri yoktur ve bu nedenden dolayı boş evlerde konaklamaktadır ve bunu bozuk eşyaları tamir ederek karşılamaktadır diğer yandan ise kocasından sürekli şiddet gören bir kadın vardır.

 

Jusan-nin No Shikaku

2010 yılında izleyici ile buluşan Japon filmi 13 Suikastçı, 13 tane savaşçı samurayın Naritsugu adlı lorda karşı mücadelesini ele almaktadır. Film 13 Suikastçı kitabından uyarlanmıştır.

 

13 Game Sayawng

Tayland filmi olan 13 Oyunda kahramanımıza bir telefon gelir ve telefonda bir yarışma teklifi sunulur. Bunu kabul eden adam telefonda söylenilen 13 ayrı bölümde başarılı olmak zorundadır. Kazanması haline 100 milyon doların sahibi olacak adamın beklemediği şey ise bölümlerin zorluğudur.

Nanjing! Nanjing!

2009 yapımı bir Çin filmi olan Nanjing! Nanjing!, 1938 yılında Japonya tarafından işgale uğrayan Çinin o zamanki başkenti Nanjing’i ve Japonların katliamını ele almaktadır.

Gwanghae, Wangyidoen Namja

2012 yılında izleyici ile buluşan Güney Kore filminde Hükümdar Gwang suikasta karşı dublör kullanılması için kendine benzeyen birinin bulunmasını emreder. Aranan dublör bulunur ancak yetişemeden Hükümdar Gwang zehirlenerek suikasta uğrar ve ölür. Bunun üzerine hükümdarın danışmanı dublöre Gwang gibi davranmasını ister. Dublör ölen krala göre daha iyimser olduğu için saray komple yeni bir havaya kavuşur.

Zatoichi

Zatoichi kör bir savaşçıdır ve para kazanmak için kumar oynar veya masaj yapar. Yolculuğu sırasında Ginzo adlı çete ile karşılaşan Zatoichi bu çete ile bir savaşa girecektir.

 

Fa Yeung Nin Wa

Aşk Zamanı olarak ülkemizde izlenen 2000 yapımı bu Hong Kong filmi 60’lı yıllarda geçmektedir.  Tıka basa dolu bir apartmanda yaşayan Leung ve Maggie eşlerinin onları aldattığını düşünmektedirler ancak bu kez de onlar birbirine aşık olarak eşlerini aldatmaktadırlar.

Gangs Of Wasseypur

Bollywood filmi olan Wasseypur Çeteleri filmi tam tamına 70 yıllık bşr mücadeleyi ele almaktadır. Madenci kasabası olan Wasseypu’u ele geçirmek isteyen aileler arasındaki mücadelenin anlatıldığı film 2012 yılında izleyici ile buluştu.

 

Millennium Mambo

2001 yılında Tayvan’da yapımı tamamlanana filmde Milenyum çağındaki Tayvan gençliği ele alınmaktadır. Bir aşk filmi olan Millenium Mambo filmi romantik hiçbir sahnesi yoktur film insanların ilişkisi yerine kişilikleri ele almıştır.

 

Salinui Chueok

Güney Kore filmi olan Cinayet Günlüğü gerçek olaylardan esinlenilerek kurgulanmış polisiye türündeki başarılı filmlerdendir. Bir kasabada sadece yağmurlu günlerde işlenen seri cinayetlerin peşinde olan iki polisin anılarının ele alındığı filmde zorlu bir takip ve köşe kapmaca ile karşılaşacaksınız.

 

Guizi Lai Le

Eşikteki Şeytanlar filmi İkinci Dünya Savaşı sonrası işgal altında olan Çin’i ele almaktadır.

Çin’in küçük bir köyünde askerler gelerek iki eve esirleri yerleştiriyorlar. Ev sahibine ise bu esirlere bir yıl boyunca bakılması emrediliyor.

 

Jodaeiye Nader Az Simin

2011 İran yapımı olan Bir Ayrılık filminde Simin ve Nader boşanmaya karar vermişlerdir. Simin çocuğunu alarak İran’ı terk etmek isterken kocası Nader ise kızı ve hasta babası ile İran’da yaşamaya kararlıdır.

 

Wo Hu Cang Long

Kaplan ve Ejderha olarak bilinen filmde usta samuray Li Mu, Yeşil Kader adını verdiği kılıcı Yu Shu’ya emanet ederek onu bölge valisine götürmesini ister. Yolculukta kılıcı çaldıran Yu Shu kılıcın peşine düşer.

 

Chugyeogja

2008 Güney Kore filmi olan Ölümcü Takip, polisiye türünde oldukça başarılı bir başyapıt diyebiliriz. Alışılmışın dışında olan filmde işinde başarılı polisler değil de tamamen yeteneksiz polisler bulunuyor.

 

Lola

2009 Filipinler sinemasına ait olan Büyükanne filminde gerçekleşen bir cinayetten sonra iki yaşlı büyükanne bir araya geliyor. Ölen kişi Büyükanne Sepa’nın torunudur ve Sepa torunun cenazesini kaldırabilmek için para bulmaya çalışır. Diğer yandan katilin büyükannesi ise Puring’tir ve oda torununu cezaevinden çıkarmaya çalışmaktadır.

 

Okuribito

Son Veda filminde müzik kariyerine veda etmek zorunda kalan Çello çalan Daigo karısını alarak memleketine döner. Memlekette iş ararken bir ilanı görür ve işe başvurur ancak iş beklediği gibi çıkmaz. Diago’nun bundan sonraki işi ölülerin tabutlanması ve tören yapılması olacaktır. Ölümün her yaşını ve her çeşidini göre kahramanımız tabutlama işine artık saygı gösterir ve işini en iyi şekilde yapmaya çalışır.

Karısından gizlediği işi sonunda öğrenen Mika onu terk eder ve Tokyo’ya döner bunun üzerine tamamen yalnızlaşan Daigo kendini işine vermişken beklenmeyen bir dizi olay gerçekleşir.

 

Pieta

2012 Güney Kore yapımı olan Acı filminde mafya için çalışan adam borç tahsili işindedir. Her ne yolla olursa olsun borçları tahsil eden adam bir gün bir kadınla karşılaşır ve kadın ona annesi olduğunu söyler.

 

Aruitemo Aruitemo

2008 Japonya filmi olan Bitmeyen Yürüyüş filminde Ailenin yaşlısı oğlu ve kızını aileleri ile beraber çağırarak evlerine davet eder çünkü ailenin büyük oğlunun öldüğü senenin yıl dönümüdür. Bazı kırgınlıklar yüzünden arası açık olan aile fertleri bir yandan da birbirlerine sonuna kadar bağlıdırlar.

Sang Sattawat

Tayland sinemasına ait olan Yüzyılın Işığı filminde Yönetmen Apichatpong’un anıları anlatılmaktadır. Hem annesi hemde babası doktor olan Apichatpong Weerasethakul’un hastanede karşılaştığı şeyleri ele alan film oldukça sürükleyicidir.

 

Ai No Mukidashi

Aşka Maruz filminde cinsiyetleri altüst eden bir senaryo ile karşılaşmaktayız. Aksiyon dolu aile ilişkisinin ele alındığı film birçok açıdan farklı bir senaryo sunmaktadır.

 

Caution

Çin-Tayvan ortak yapımı olan filmde İkinci Dünya Savaşı zamanı konu alınmaktadır. Şangay’da bir kadın dinlenmek üzere kafeye girer ve telefon gelir. Telefon ile görüşme yaptıktan sonra yerinde oturur ve beklemeye başlar ve bu sırada da hafızası tazelenir ve anılar canlanmaya başlar.

 

Tasogore Seibei

Alacakaranlık Samurayı filminde Seibei iki küçük kızı ve annesi ile yaşayan dul aynı zamanda fakir bir alt kademe samuraydır. Düşük ücretli bir işte çalıştığı için geceleri de farklı işler arayan Sebei çocukluktan beri sevdiği Tomoeyi kocasının dayağından kurtarır. Bunun üzerine bir iş teklifi alan Sebei zorlu bir görev ile karşı karşıya kalacaktır.

 

İnfernal Affairs

2002 Hong Kong filminde iyi eğitimli olan polis memuru mafyanın içine sızarak çökertmeye çalışacaktır. Bununla beraber mafyada polis içine sızdırdığı elemanı sayesinde polisin neler yapacağı konusunda haber almaktadır. Olaylar bu şekilde devam ederken hem polis hemde mafya kendi içlerinde köstebek olduğunun farkına varır ve ajanları tespit etmeye çalışmaktadırlar.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir